TARİHTEN BİR YAPRAK: İki Olimpiyat Altın Madalyalı bir Antrenör: Jutta Lau
Alman Milli takımının başarılı kürekçisi 1955 doğumlu Jutta Lau, 2001 yılında FISA tarafından “Coach of the Year” olarak tanımlandı. 

2000 Sidney Olimpiyatında Jutta Lau’nun ekipleri Kadınlar Dört Çifte ve İki Çiftede Altın, Tek Çiftede 0.8 saniye ile Bronz, Hafif Kilo İki Çiftede Gümüş Madalya kazandılar.

Jutta’nın hocası da bir Olimpiyat Şampiyonu idi. Tarihte biraz geriye doğru gidersek, 1990-1991 yıllarında Dört Çiftede Dünya Şampiyonu olup, 1992 Barselona Olimpiyatında Katrin Boron’la birlikte Kadınlar İki Çifte yarışını kazanan Alman ekibinden Kerstin Köppen, 1994 ve 1995 yıllarında Dört Çiftede tekrar Dünya Şampiyonu olmuş, 1996 Atlanta Olimpiyatında aynı teknede Altın Madalya aldıktan sonra da 1998 yılında FISA’dan Thomas Keller ödülünü almıştı. Köppen, aktif sporculuk hayatından sonra gerekli eğitimleri almış ve antrenör olarak Tek Çifte teknesinde Jutta Lau’yu yetiştirmişti.  

Jutta da Dynamo Potsdam sporcusu olarak milli takıma seçilmiş, 1976 ve 1980 Olimpiyatlarında Dört Çiftede Altın Madalya kazanmış, 1974-1975-1978-1979 yıllarında aynı teknede Dünya Şampiyonu olmuştu.  

Jutta Lau, 2000 Olimpiyatındaki antrenörlük başarısını 2004 Atina Olimpiyatında tekrarladı ve yetiştirdiği ekipler Kadınlar Dört Çifte ve Tek Çiftede Altın, İki Çifte ve Hafif Kilo İki Çiftede Gümüş Madalyalar kazandılar.  

Bütün bu yıllar sırasında birinci olan ekiplerin içinde olan Almanya’nın yetiştirdiği en başarılı Kadın Kürekçilerden biri olan ve Olimpiyatlarda iki Altın, bir Bronz Madalya kazanmış olan Katrin Rutschow-Stomporowski 2004 Olimpiyatından sonra antrenör olarak Jutta’nın asistanlığını yapmaya başlamıştı.

Kürek dünyasının en başarılı Çift Kürek Antrenörlerinden biri olan Jutta Lau, ülkesinin en önemli onur nişanlarını da kazanmıştır. 

Jutta, 2009 yılında Çin Milli Takımı Kadın kürekçilerini Olimpiyata hazırlamak için Almanya’dan ayrıldı. 2012 Olimpiyatında Çin Kadın takımının 1X, 2X, 4X ve LW2X (Gümüş Madalya) teknelerinin tümünde A Final çekmesi gözden kaçmadı.

Diğer ANILAR-YORUMLAR

Image

2020 TOKYO YAKLAŞIRKEN

Dünyayı etkileyen Covid 19 salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatının başlamasına az bir süre kaldığında sizlerle Tokyo şehinin bundan elli yedi yıl önce 1964'te gerçekleştirdiği...

Image

OLİMPİK STANDARTLARA ERİŞEBİLMEK

OLİMPİK STANDARTLARA ERİŞEBİLMEK Son günlerde amatör sporlarda Olimpiyat kota elemelerinde başarılı olan sporcularımız ile gururlanıyoruz. Yakın zamana kadar bazı branşlarda Türkiye Rekoru kırmasına r...


Image

PANDEMİ SONRASI SPORUN GELECEĞİ

Şu günlerde hepimiz endişe içinde kendi derdimize düştük. Yaşadığımız dünyanın yakın gelecekte neye benzeyeceği konusunda fikir yürütecek halde değiliz. Ne yeterli bilgimiz var ne de daha önce buna be...


Image

KÜREK TARİHİNDE EN YAKIN BİTEN 2+ YARIŞI

İki Tek Dümencili teknesi 1992 Barcelona Olimpiyatında son kez yarıştı ve olimpik sınıftan çıkartıldı. Artık sadece non-olimpik yarışlarda izlenebiliyor. Bu tekne sınıfının en çekişmeli yarışı 1989 yı...


Image

F.I.S.A. da Nasıl Görev Alınır?

Dünya küreğini yöneten Uluslararası kürek federasyonu (FISA) ya üye 153 ülke bulunmaktadır. FISA nın 153 üye ülkesi her yıl ordinary kongrede ve her 4 yılda bir olimpiyat oyunları sonrasında yapılan e...