SUPER BOWL VE SÜT KUPASI
SUPER BOWL VE SÜT KUPASI

Bizim pek anlamadığımız bir spor olan Amerikan Futbolu'nun bu yıl 5 Şubat'ta elli birincisi düzenlenen final maçında reklamcılık endüstrisinde rekorlar kırıldı.

Toplam 175 ülkede naklen izlenen maçta Amerikan Futbol Ligi’nde (NFL) sezonun en başarılı müdafaa takımı New England Patriots, en başarılı hücum takımı Atlanta Falcons’ı 25 sayı geriden gelerek tarihte ilk defa uzatmaya giden bir Super Bowl maçının sonunda 34-28 mağlup etti.  Bu sonuçla New England Patriots, Super Bowl’u 5. kez kazanarak Cowboys’u geride bıraktı. New England Patriots Koçu Bill Belichic de 5. kez Super Bowl’u kazanarak tarihin en iyisi olmayı başardı.

Ortalama bilet fiyatının 4.700 dolar olduğu müsabakayı Hudson'daki stadyumda yetmiş iki bin kişi maçı canlı izlerken sadece Amerika'da yüz milyon kişi de televizyondan takip etti ve altı yüz radyo kanalı da maçı canlı yayınladı.

Maçın devre arasındaki reklam kuşağında yer alabilmek için firmalar 30 saniyelik reklam süresine beş milyon dolar ödediler.

On binden fazla gönüllü organizasyonda görev alırken beş bin medya kuruluşu bu müsabaka için akredite oldu.

Sadece maç atmosferini yaşamak için şehre yüz kırk bin ziyaretçi geldi ve onların sayesinde şehire üç yüz elli milyon dolar taze para girdi.

Maçı kazanan New England Patriots oyuncuları 104 biner dolar, kaybeden Atlanta Falcons oyuncuları da kişi başı 53 bin dolar pirim aldı.

Tahminlere göre ABD’liler maç boyunca 1.2 milyar litreden fazla bira, 5 milyon kilogram cips, 1.3 milyar tavuk kanadı tüketti.

Etkinlikte önceki yıllarda Michael Jackson, Prince, Bruno Mars, Beyonce, Katy Perry, Justin Timberlake ve Janet Jackson gibi ünlü isimler devre arasında sahne alırken, bu sene de Lady Gaga izleyicilerin karşısına çıktı.

Netice olarak bu maçın Amerikan ekonomisine katkısı 20 milyar doların üstünde oldu.

Burada bir ders çıkartabilir miyiz?

Ülkemizde en popüler spor olan futbolda Türkiye Kupası adıyla oynanan müsabakalara en büyük kulüplerimizden birinin başkanı “Süt Kupası” diyebiliyorsa bunu tartışmanın hiç anlamı yoktur.

Diğer ANILAR-YORUMLAR

Image

2020 TOKYO YAKLAŞIRKEN

Dünyayı etkileyen Covid 19 salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatının başlamasına az bir süre kaldığında sizlerle Tokyo şehinin bundan elli yedi yıl önce 1964'te gerçekleştirdiği...

Image

OLİMPİK STANDARTLARA ERİŞEBİLMEK

OLİMPİK STANDARTLARA ERİŞEBİLMEK Son günlerde amatör sporlarda Olimpiyat kota elemelerinde başarılı olan sporcularımız ile gururlanıyoruz. Yakın zamana kadar bazı branşlarda Türkiye Rekoru kırmasına r...


Image

PANDEMİ SONRASI SPORUN GELECEĞİ

Şu günlerde hepimiz endişe içinde kendi derdimize düştük. Yaşadığımız dünyanın yakın gelecekte neye benzeyeceği konusunda fikir yürütecek halde değiliz. Ne yeterli bilgimiz var ne de daha önce buna be...


Image

KÜREK TARİHİNDE EN YAKIN BİTEN 2+ YARIŞI

İki Tek Dümencili teknesi 1992 Barcelona Olimpiyatında son kez yarıştı ve olimpik sınıftan çıkartıldı. Artık sadece non-olimpik yarışlarda izlenebiliyor. Bu tekne sınıfının en çekişmeli yarışı 1989 yı...


Image

F.I.S.A. da Nasıl Görev Alınır?

Dünya küreğini yöneten Uluslararası kürek federasyonu (FISA) ya üye 153 ülke bulunmaktadır. FISA nın 153 üye ülkesi her yıl ordinary kongrede ve her 4 yılda bir olimpiyat oyunları sonrasında yapılan e...