SEKİZ TEKİN ÜNLÜLERİ

1960 Roma Olimpiyatında Sekiz Tek yarışına katılanlar arasında yıllar sonra adından çok bahsedilecek üç önemli şahıs vardı. Bunlardan birincisi Altın Madalya kazanan Alman Sekiz Tek ekibinin antrenörü Karl Adam'dı.

Alman ekibi bir yıl önce 1959 Avrupa Şampiyonasını kazandığında medyadaki etkisi çok büyük oldu ve ekip Almanya’da “Yılın Ekibi” seçildi. Roma Olimpiyatından dört yıl sonra 1964 yılında Avrupa Şampiyonu olan ekip Tokyo Olimpiyatında Amerikalılara geçilip Gümüş Madalya aldı.



Resim: Karl Adam(1876-1966)

Ünlü antrenör Karl Adam’ın yetiştirdiği sporcular bu yıllarda ön plana çıkmaya başladı. Karl Adam 1959’dan 1968 yılına kadar yedi Dünya ve Avrupa Şampiyonu ekip ile iki Olimpiyat Birincisi Sekiz Tek yetiştirdi. Karl Adam ayrıca 1964 yılından 1976’ya kadar Ratzeburg Kürek Akademisini yönetti.

Olimpiyat Sekiz Tekinin diğer kıymetli sporcusu olan Alman ekibinin Altın Madalyalı kürekçisi Walter Schröder (1932) yıllar sonra Hamburg Üniversitesinden Spor Profesörü ünvanını aldı ve kürek dünyasında, olimpiyat altın madalyasından daha çok yazdığı kürek kitabı ile tanındı. 



Resim: Prof. Walter Schröder’in yazdığı kitap




Resim: Prof. Walter Schröder (taşın arkasında) Ratzeburg’da Karl Adam adına açılan yolun medya tanıtım merasiminde.

1960 Olimpiyatının bir başka ünlü ismi de Çekoslovakya Sekiz Tekinde idi. Üçüncü gelen Çek ekibinin kürekçisi Bohumil Janousek (1937), dört sene sonra Tokyo Olimpiyatında da Bronz Madalya kazanacak, 1969 yılından 1976 Montreal Olimpiyatına kadar İngiliz Milli Takımını çalıştıracak birçok başarıya imza atacak ve daha sonra da dünyaca ünlü Janousek Yarış Futalarını imal eden bir şirket kuracaktı.