ŞAHSİ YORUMUM: FISA İKİ HATALI KARAR VERDİDört yılda bir olimpiyatların ardından yapılan Olağanüstü FISA Toplantısı 10/11 Şubat 2017 tarihinde Tokyo'da gerçekleşti.

FISA'ya bağlı 151 federasyondan sadece altmış ikisinin hazır bulunduğu toplantıda olimpiyatlarda yarışan atlet sayısı olarak kürekçilerin üçüncü kalabalık gurup olduğuna dikkat çekilerek madalya sayıları ve kadın erkek eşitliği konularında konuşmalar yapıldı.

Her iki sınıfta da hafif kilo iki çifte kategorisinin özellikle üniversite sporcuları için önemi üzerinde duruldu. Kadın erkek eşitliği anlamında kadınlarda dört tek dümencisiz kategorisinin olmaması hakkında konuşuldu.

19 ülke kürsüye çıkarak konuşmalarda yer aldı.

2020 Tokyo Olimpiyatında yarışacak tekne sayılarında yapılması düşünülen değişiklikler hakkında süregelen tartışma sonunda delegelerin oyları ile neticelendi.

Sonuç olarak erkek ve kadınların eşit sayıda yarış hakkı alması karara bağlandı. Böylece erkekler hafif kilo dört tek dümencisiz teknesi olimpiyat kategorisinden çıkartıldı, yerine kadınlar dört tek dümencisiz teknesi listeye alındı.

Şahsi kanaatimce bu popülist amaçlı olarak alınmış hatalı bir karar oldu. Sebebini de matematik olarak açıklayabilirim. Dünyanın en çok lisanslı kürekçi bulunduran ülkelerinden biri olan Almanya’da 84000 (seksen dört bin) kürekçinin %65’i erkek, %35’i kadın. Sporda gelişmiş ülkelerde de bu oran yaklaşık olarak aynı seviyelerde. Kürek sporunda daha az gelişmiş Asya, Afrika ülkelerinde ise erkek – kadın oranı erkeklerin lehine çok daha fazla.

FISA olimpiyatlardaki tekne kategorilerini seçerken bu oranı göz önünde bulundurmak zorundaydı.  

Birincisi erkeklerin yarışma alanları kısıtlanmamalıydı, kadınların kürek sporuna ilgisini arttırmak için bir pilot program uygulayarak Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında kadınlar için daha fazla tekne sınıfına yer açılabilirdi ama daha yeterli talep olmadan olimpiyatta değil. Mevcut arz / talep dengesi korunmalıydı. 

İkincisi hafif kilo yarışlarını azaltmak yerine tam tersi çoğaltmalıydı.

Olimpiyatta kürek finallerinde hafif kilo sınıfında iki yarış fazla olsa organizasyon çok mu zor olurdu?

Bir taraftan dünya üzerinde bir avuç idealist kişi kürek sporunun gelişmesi için çabalarken, diğer tarafta kısıtlamalar getirmek FISA’nın misyonuna yakışmadı.

Dikkat edilmesi gereken bir başka argument ise; bu karar alınırken 151 federasyondan sadece 62’sinin hazır bulunduğudur. Ayrıca kürsüye gelip konuşma cesaretini gösteren 19 ülke temsilcisinin ısrarla hafif kiloların kısıtlanmaması konusundaki uyarılarına rağmen büyük kürek ülkelerinin etkisi ile bu karar alınmıştır.

Bu gelişmenin kürek sporunun yayılması ve gelişmesi açısından sağlıklı olmadığını düşünüyorum.    

Şahsen bu iki kararı hatalı bulduğumu siz kürek severlerle paylaşmak istedim. Fikirlerinizi beklerim.

Celal Gürsoy

 

Diğer ANILAR-YORUMLAR

Image

2020 TOKYO YAKLAŞIRKEN

Dünyayı etkileyen Covid 19 salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatının başlamasına az bir süre kaldığında sizlerle Tokyo şehinin bundan elli yedi yıl önce 1964'te gerçekleştirdiği...

Image

OLİMPİK STANDARTLARA ERİŞEBİLMEK

OLİMPİK STANDARTLARA ERİŞEBİLMEK Son günlerde amatör sporlarda Olimpiyat kota elemelerinde başarılı olan sporcularımız ile gururlanıyoruz. Yakın zamana kadar bazı branşlarda Türkiye Rekoru kırmasına r...


Image

PANDEMİ SONRASI SPORUN GELECEĞİ

Şu günlerde hepimiz endişe içinde kendi derdimize düştük. Yaşadığımız dünyanın yakın gelecekte neye benzeyeceği konusunda fikir yürütecek halde değiliz. Ne yeterli bilgimiz var ne de daha önce buna be...


Image

KÜREK TARİHİNDE EN YAKIN BİTEN 2+ YARIŞI

İki Tek Dümencili teknesi 1992 Barcelona Olimpiyatında son kez yarıştı ve olimpik sınıftan çıkartıldı. Artık sadece non-olimpik yarışlarda izlenebiliyor. Bu tekne sınıfının en çekişmeli yarışı 1989 yı...


Image

F.I.S.A. da Nasıl Görev Alınır?

Dünya küreğini yöneten Uluslararası kürek federasyonu (FISA) ya üye 153 ülke bulunmaktadır. FISA nın 153 üye ülkesi her yıl ordinary kongrede ve her 4 yılda bir olimpiyat oyunları sonrasında yapılan e...