OLİMPİYATLARDA TRUMP GÖLGESİAmerika Birleşik Devletlerinin 45. Başkanı olarak göreve başlayan Donald Trump, seçim kampanyası boyunca verdiği demeçlerdeki ifadelerini bir bir uygulamaya başlayınca akıllara yakında sonuçlanacak olan 2024 Olimpiyatını düzenleyecek şehrin seçimi geliyor.

Trump’ın mülteciler konusundaki kararlı tavrı, 2016 Olimpiyatında ilk kez uygulanan Mülteci Takımı konseptine ters düşüyor.  Rio’da Güney Sudan, Suriye, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Etiyopya’dan gelen 10 kişilik bir mülteci takımı yarışmıştı. IOC’nin örnek teşkil edecek bir kararıyla bu takım Olimpiyat Bayrağı ile yarıştı ve Açılış Merasiminde ev sahibi Brezilya’dan önce seremonide yer aldı.

Başkanın tutumundan doğan politik şartlar altında aday şehirler arasında en iddialısı olan Los Angeles’in şansının azaldığı sanılıyor.

2024 Olimpiyat Oyunlarını düzenlemek için bundan önce 1932 ve 1984 organizasyonlarını üstlenen Los Angeles’in bu kez altı milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını açıklanmıştı.

Diğer adaylardan Paris 1900 ve 1924 yıllarında oyunların organizasyonunu üstlenmişti. Paris de üçüncü kez olimpiyatı düzenlemek istiyor. Paris’in 2024 için 6.2 milyar euro ayırdığı açıklanmıştı.

Los Angeles veya Paris şehirlerinden biri eğer üçüncü kez olimpiyat düzenleme hakkını alırsa 1908-1948-2012 olimpiyatlarını düzenleme başarısını gösteren Londra ile birlikte üçer kez olimpiyat düzenlemiş olarak en ön sırada yer alacak.

İtalya’nın başşehri Roma da adaylar arasında yer alıyordu, daha önce 1960 Olimpiyatını düzenleyen Roma, 64 yıl sonra 6 milyar euroluk bir bütçe ile ev sahipliğini üstlenmek isterken yakın zamanda yapılan bir açıklama ile adaylıktan resmen çekildi.

Hamburg’un da adaylıktan çekilmesi üzerine adaylığın son şehri olarak kalan Budapeşte şimdiye kadar hiç olimpiyat düzenlemedi ama olimpiyatlarda en çok madalya kazanan ülkelerden biri olarak organizasyona 2.5 milyar euro ayıracağını açıkladı.

Bu üç aday arasından kazanan şehir, 2017 Eylül ayında Peru’nun başkenti Lima’da yapılacak 130. IOC Kongresinde açıklanacak.

2016 yılında yapılan 31. Olimpiyat Rio şehrinde düzenlenmişti. Aslında gerçekleşen olimpiyat sayısı 28 olarak belgelendi. Savaşlar yüzünden 7. (1916), 12. (1940) ve 13. (1944) Olimpiyatlar gerçekleştirilemedi. 1906 yılında IOC'nin izni olmadan Atina'da yapılan "Ara Olimpiyat" da istatistiklere geçmedi.

32. Olimpiyat 2020 yılında Tokyo’da düzenlenecek.

2024 Olimpiyatı, 1896 yılında başlayan serinin 33. Yaz Oyunları olacak. Bakalım Trump gerçeği aday şehir sıralamasında etkin olacak mı, yoksa başlangıçta büyük şansı olduğu söylenen Los Angeles geri düşerken Paris bir adım öne mi geçti?

 

Diğer ANILAR-YORUMLAR

Image

2020 TOKYO YAKLAŞIRKEN

Dünyayı etkileyen Covid 19 salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatının başlamasına az bir süre kaldığında sizlerle Tokyo şehinin bundan elli yedi yıl önce 1964'te gerçekleştirdiği...

Image

OLİMPİK STANDARTLARA ERİŞEBİLMEK

OLİMPİK STANDARTLARA ERİŞEBİLMEK Son günlerde amatör sporlarda Olimpiyat kota elemelerinde başarılı olan sporcularımız ile gururlanıyoruz. Yakın zamana kadar bazı branşlarda Türkiye Rekoru kırmasına r...


Image

PANDEMİ SONRASI SPORUN GELECEĞİ

Şu günlerde hepimiz endişe içinde kendi derdimize düştük. Yaşadığımız dünyanın yakın gelecekte neye benzeyeceği konusunda fikir yürütecek halde değiliz. Ne yeterli bilgimiz var ne de daha önce buna be...


Image

KÜREK TARİHİNDE EN YAKIN BİTEN 2+ YARIŞI

İki Tek Dümencili teknesi 1992 Barcelona Olimpiyatında son kez yarıştı ve olimpik sınıftan çıkartıldı. Artık sadece non-olimpik yarışlarda izlenebiliyor. Bu tekne sınıfının en çekişmeli yarışı 1989 yı...


Image

F.I.S.A. da Nasıl Görev Alınır?

Dünya küreğini yöneten Uluslararası kürek federasyonu (FISA) ya üye 153 ülke bulunmaktadır. FISA nın 153 üye ülkesi her yıl ordinary kongrede ve her 4 yılda bir olimpiyat oyunları sonrasında yapılan e...