F.I.S.A. da Nasıl Görev Alınır?Dünya küreğini yöneten Uluslararası kürek federasyonu (FISA) ya üye 153 ülke bulunmaktadır.

FISA nın 153 üye ülkesi her yıl ordinary kongrede ve her 4 yılda bir olimpiyat oyunları sonrasında yapılan extraordinary kongrede bir araya gelerek çeşitli kararlar alırlar yenilenmesi gereken organlar var ise seçimler için oy kullanırlar.

FISA nın yedi kişiden oluşan Executive komitesi dışında yine seçimle iş başına gelen 23 üyesi bulunan konseyi (FISA Council) dünya küreğini yönetir.

Uluslararası kürek federasyonu (FISA)  bünyesinde çeşitli alanlarda vazife yapan 11+1 adet komisyon bulunmaktadır.

FISA bu komisyonlar için herhangi bir Federasyona veya kişiye görev teklif etmez.

FISA her dönem öncesinde bir çağrı metni yayınlayarak yenilenecek komisyonları açıklar.

 

FISA’ya üye ülke federasyonlarınca aday gösterilecek herkes bu komisyonlarda görev yapma hakkına sahiptir.

 

Ülke Federasyonları bir müracaat formu ile görev yapmasını istedikleri isimleri FISA’ya bildirir.

 

Genellikle sekiz kişiden oluşan bu komisyonlarda görev süreleri herhangi bir değişiklik ihtiyacı olmadığı sürece dört yıldır.

Ülke Federasyonları aday gösterdikleri kişilerin komisyon toplantılarına katılabilmeleri için seyahat ve diğer çalışma giderlerini karşılamayı taahhüt ederler.

 

Komisyon üyeleri gönüllü görev yaparlar FISA herhangi bir ücret ödemez.

Müracaat süresi bitiminde FISA konseyi toplanarak Komisyon başkanlarını ve Komisyon üyelerini belirler ve ülke federasyonlarına bir yazı ile bildirir.

 

FISA konseyi komisyonlarda görev yapmak isteyen kişileri seçerken KADIN – ERKEK  oranı, MÜRACAAT EDEN ÜLKELERİN COĞRAFİ KONUMLARI’nı göz önüne almak mecburiyetindedir. (F.I.S.A. Bye-Law to  Article 55 Appointments to Commissions)

 

Komisyonlarda görevlendirmelerde Afrika-Güney Amerik –Okyanusya–Doğu Avrupa–Batı Avrupa–Amerika vb. dengesine dikkat edilir. Genellikle her coğrafi bölgeden temsilciler komisyonlarda görev yapar

 

 Görev süreleri sonunda komisyonlar genellikle yenilenir, ancak eski üyelerin tekrar aday olma hakkı bulunur.

 

FISA’nın 11 ayrı alandaki komisyonundan biri  Competitive (Rekabet-yarışma içerikli)  komisyonudur, bu komisyonda görev almak  için  Antrenörlük kariyeri vb. herhangi bir ön koşul istenmez.

 

Competitive komisyonda halen görev yapan en eski üyelerinden biri 10 yıldır komisyon üyesi olan Tunus Kürek Milli takım Antrenörü Tunus vatandaşı Faical SOULA dır. Komisyon başkanı da İngiliz Team -Manager ve Eğitimci bayan Rosie Mayglothling dir.

 

FISA nın  11  alandaki komisyonlarında 35 ayrı ülkeden temsilciler görev yapmaktadır bu komisyonlarda Uzbekistan, İran, İsrail (3 kişi), Tunus (4 kişi), Cezayir, Yunanistan (3 kişi), Bulgaristan (3 kişi), Sırbistan (3 kişi) gibi ülkelerden temsilciler görev yapmakta iken Türk insanının buralarda bulunmaması ve görev almaması için hiçbir sebep yoktur.


Recep Akıcı

Diğer ANILAR-YORUMLAR

Image

2020 TOKYO YAKLAŞIRKEN

Dünyayı etkileyen Covid 19 salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatının başlamasına az bir süre kaldığında sizlerle Tokyo şehinin bundan elli yedi yıl önce 1964'te gerçekleştirdiği...

Image

OLİMPİK STANDARTLARA ERİŞEBİLMEK

OLİMPİK STANDARTLARA ERİŞEBİLMEK Son günlerde amatör sporlarda Olimpiyat kota elemelerinde başarılı olan sporcularımız ile gururlanıyoruz. Yakın zamana kadar bazı branşlarda Türkiye Rekoru kırmasına r...


Image

PANDEMİ SONRASI SPORUN GELECEĞİ

Şu günlerde hepimiz endişe içinde kendi derdimize düştük. Yaşadığımız dünyanın yakın gelecekte neye benzeyeceği konusunda fikir yürütecek halde değiliz. Ne yeterli bilgimiz var ne de daha önce buna be...


Image

KÜREK TARİHİNDE EN YAKIN BİTEN 2+ YARIŞI

İki Tek Dümencili teknesi 1992 Barcelona Olimpiyatında son kez yarıştı ve olimpik sınıftan çıkartıldı. Artık sadece non-olimpik yarışlarda izlenebiliyor. Bu tekne sınıfının en çekişmeli yarışı 1989 yı...


Image

BİR YORUM: SPORDA DİSİPLİN

Antrenman gurubumdan bir kaç kişi değişik zamanlarda uyguladığım askeri disipline hayran olduklarını, bu müthiş disiplinli ekibin bir parçası olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söylemişlerdi. Ne de...