DANİMARKA’DAKİ DÜNYA ŞAMPİYONASINDA SARI-KIRMIZI RENKLERİMİZ DE VARDI…

Uluslararası Kürek Federasyonu FISA’nın takviminde yer alan ve her yıl bir değişik ülkede düzenlenen WRMR (Dünya Master’lar Kürek Yarışması)’nin bu seneki adresi Kopenhag’dı. Uluslararası kürek camiasında gerçek bir Dünya Şampiyonası olarak nitelenen bu dev organizasyona, adına yakışır şekilde katılım rekor seviyede oldu.
47 ülkeden 581 kulübün 2840 sporcusu buluştular Kopenhag’ın ünlü Bagsveard gölünde. 8-11 Eylül tarihleri arasında yapılan 161 yarışmada tam 3537 tekne start aldı, 27-75 yaş aralığındaki kadınlı erkekli sporcular yılların yatıştıramadığı heyecanla kıyasıya yarıştılar. İşin en güzel tarafı ise Galatasaraylı sporcuların da bu görkemli şölende yer almalarıydı…

Aslında, veteran kürekçilerimiz, bu yılki hedeflerini aylar önceden belirlemişlerdi. Geçen yıl Henley’den döner dönmez ayaklarının tozuyla çıtayı yükseltmiş ve istikamet Dünya Şampiyonası demişlerdi. Kürek sporuyla ilgilenenler bilirler bu işin güçlüğünü… Öncelikle, bu sporun amiral gemisi sayılan 8 tekde ekip oluşturabilmek, genç kürekçiler için bile hayli zorken, ayrıca kurulan bir ekibin sürekliliğini sağlamak konusunda kulüpler bile sorunlar yaşarken, veteranlarımız iki yıldır özenle korudukları ekiplerini aynı heyecanla 3. Yıla taşıdılar, çalıştılar, çabaladılar ve Kopenhag’a uçtular…Orada, Danimarkalıların hiç de alışık olmadıkları ve mucize olarak nitelendirdikleri günlük güneşlik bir hava karşıladı veteranlarımızı. Her şey mükemmeldi ve doğanın güzellikleriyle bezenmiş Bagsveard gölünde kadınlı erkekli binlerce veteran (master) sporcunun aileleri, çocukları hatta torunlarıyla sergiledikleri tablo gerçekten görülmeye değerdi.
Galatasaraylı kürekçiler önce 8 tek sınıfında ve 55 yaş kategorisinde, 2. seride yarıştılar. 7 ekip start aldı ve sporcularımız kendi en iyi derecelerini yaparak, 3.22 ile 5. sırada finiş çizgisini geçtiler, genel klasmanda da 23 ekip arasında 17. Oldular. Daha sonra, tek çifte sınıfında yine 55 yaş kategorisinde bir kez daha yarıştık.  Sporcumuz serisini 2. sırada bitirdi ve genel klasmanda 91 ekip arasında 7. oldu.
Sporcularımız, Danimarka’daki ikametleri süresince, kılık, kıyafet, tavır ve davranışları ile yarışma parkurunda olduğu kadar günlük yaşamda da Kulübümüzü ve ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiler. Diğer taraftan, kafilemizi havalimanında sarı-kırmızı çiçeklerle karşılayan, yarışmalarımızı izleyen ve sporcularımız onuruna bir yemek veren Kopenhag Büyükelçimiz Sayın Mehmet Dönmez’in yakın ve samimi ilgisi ve her fırsatta dile getirdiği Galatasaray sevgisi son derece motive edici yaklaşımlar olarak zihinlere kazındı.