70’Lİ YILLARDAN BİR ANI: BOĞALAR DÖRT TEK EKİBİ

Bir zamanların en merakla beklenen yarışı olan Dört Tek Dümencili teknesinin unutulmaz ekiplerinden biri şüphesiz Batı Alman “Boğalar” ekibiydi.Konstanz Kürek Kulübünden çıkan bu dev yapılı dörtlü, Doğu Bloku ülkelerinin parkurlarda mutlak üstünlük sağladığı yıllarda her yarışta birinci oldu.

1969 Avrupa Şampiyonu, 1970 Dünya Şampiyonu, 1971 Avrupa Şampiyonu olduktan sonra 1972 Münih Olimpiyatında Empacher firmasının onların ölçüsüne göre özel olarak imal ettiği kürek tarihinin ilk soldan hamla, plastik teknesi ile altın madalya kazandılar.

Çok iri fizik yapıları ile “Boğalar” (Bullenvierer) adı takılan dörtlü, Münih Olimpiyatında Altın Madalya kazanan tek Batı Alman ekibi oldular. Peter Berger (1949, Konstanz), Hans-Johann Faerber (1947, Yugoslavya), Gerhard Auer (1943, Tepla-Çekoslovakya), Alois Bierl (1943 Waldmünchen), Dümenci Uwe Benter (1955, Frankfurt), 6.31.85 ile Doğu Almanya, Çekoslovakya, Rusya, Amerika ve Yeni Zelanda’nın önünde yer aldılar.

1972 Münih'te Rusya Tek Çifte ve İki Çifteyi kazanırken Doğu Almanya İki Tek Dümencisiz, İki Tek Dümencili, Dört Tek Dümencisiz yarışlarını almış, Sekiz Tekte Yeni Zelanda başarılı olmuştu.
Boğalar, yarışta çok düşük tempoda kürek çekiyor, rakiplerini istedikleri zaman, istedikleri kadar geçiyorlardı. Finiş çizgisine yaklaşırken her biri küçümsenemeyecek cüsseleriyle Doğu Alman, Rus, Çekoslovak ekipleri yüksek tempolara çıkmalarına rağmen onlar umursamaz bir tavırla düşük tempoda yarışı bitiriyorlardı.1969 Klagenfurt ve 1971 Kopenhag Avrupa Şampiyonalarında “Boğalar” ekibine rakip olduk. 1969’da 4+ ve 2X yarışlarına katıldım, 1971’de 4+’te yarıştım. Batı Alman ekibiyle aynı seride hiç yarışmadım ama Erdinç ile birlikte elimizde not defteri ve metre ile onların kürek ölçü