RATZEBURG'UN 50. YILI
Kürek Dünyasının Mekkesi olarak tanınan, tüm kürek antrenörlerinin mutlaka en az bir kes eğitime geldiği, kürek sporundaki en önemli araştırmaların, antrenman metotlarının geliştirildiği, Hamburg yakınıındaki Ratzeburg Kürek Akademisi 50. yılını kutluyor. 19 Nisan 1968 yılında kurulan Akademinin tarihi başarılarla dolu.

15.000 yıl önce Buzul Çağı devresinde oluşan buzulların erimesiyle günümüzdeki Lauenburgische Doğal Parkı oluştu. Ratzeburg Gölü de bu doğal parkın bir parçası olarak günümüze kadar geldi. 
1845 yılında Lauenburgische Eğitim Kurumu hizmete girdi. Bundan 40 yıl sonra da aynı isimdeki Kürek Kulübü faaliyete geçti.  
1948 yılında, daha sonraları bütün dünyanın "Kürek Profesörü" olarak tanıyacağı Karl Adam eğitmen olarak göreve başladı.
1953 yılında Ratzeburger Kürek Kulübü (RRC - Ratzeburger Ruderclubs) kuruldu.
1960 Roma Olimpiyatında Altın Madalya kazanan Karl Adam'ın yetiştirdiği Sekiz Tek ekibindeki beş sporcu Ratzeburg takımındandı.
1964 Tokyo Olimpiyatında gene Karl Adam'ın Sekiz Tek ekibi Amerika'nın ardından Gümüş Madalya kazandı.
1965 yılında Ratzeburg şehir yönetimi spor için daha büyük yatırım yapma kararı alınca Alman Kürek Federasyonu mükemmel konumu dolayısıyla Ratzeburg'u Kürek Merkezi olarak ilan etti ve orada bir Kürek Akdemisi kurulmasına karar verdi.
1968'de, üç yıllık planlama ve inşaat sonrası 31 yataklı kamp tesis ile birlikte akademi açıldı. 
Aynı yıl Karl Adam'ın Sekiz Tek ekibi Mexico Olimpiyatında Altın Madalya kazandı.
Ratzeburg'da kürek eğitimi ağırlıklı olarak Tek Kürek tekneleri üzerine üzerine veriliyordu. 
Doğu ve Batı Almanya'nın 1961 yılından beri süre gelen ayrılığı 1990'da sona erip iki ülkenin birleşmesinden sonra Çift Kürek bölümü de geliştirildi.
2002 yılında Akademi bünyesinde Olimpiyat Geliştirme bölümü açıldı. Böylece uzun vadeli planlar yapılarak gelecek olimpiyat için kürekçiler yetiştirilmeye başlandı.
2009 yılından beri de Alman Kürek Milli Takımı "A" kategorsisindeki sporcular düzenli olarak Ratzeburg'da kamp yapmya başladılar.
Aynı yıllarda U23 Milli Takımı da Dünya Şampiyonaları öncesi son antrenmanlarını burada yapmaya başladı. 
Ratzeburg Kürek Akademisi son yıllarda Meike Evers-Rölver, Lauritz Schoof, Florian Menningen gibi Altın Madalyalı Olimpiyat kürekçileri yetiştirdi.
Son yıllarda özellikle önem verilerek büyütülen Araştırma-Geliştirme bölümü kürek sporuna önderlik ederken kış aylarında açılan kurslar ve seminerler tüm eğitmenler tarafından yoğun ilgi görüyor.
20.04.2018
Celal GürsoyDiğer ULUSLARARASI HABERLER

Image

MÜNİH OLİMPİYAT PARKININ 50. YILI

MÜNİH OLİMPİYAT PARKININ 50. YILI1972 Münih Olimpiyatları için yapılan Olimpiyat Parkı 2022 yılında 50. yılını kutlayacak.Bir çatı organizasyonu olan ECM (European Championships Management) bu önemli ...


Image

DEMİR TÜRSAN

Kürek Dünyamızın unutulmaz efsanesi (1927-1997) "Demir Bilek" Tonguç Türsan'ın oğlu Demir Türsan Almanya'da sürdürdüğü Kürek Antrrenörlüğü kariyerinde başarılı sonuçlar alarak dikkati çekiyor.27-28 Ni...


Image

OXFORD-CAMBRIDGE yarışı yapıldı

OXFORD-CAMBRIDGE yarışı yapıldıLondra Thames nehrinde 7 Nisan günü gerçekleşen yarışı Cambridge ekibi kazandı. Böylece 1829 yılından beri gerçekleşen yarışlarda Oxford toplamda 80 birincilikte kalırke...


Image

Frankfurter Germania 1869 Köyceğiz'de kamp yaptı

Frankfurter Germania 1869 kulübünün Top Team olarak adlandırdıkları elit sporcuları, antrenörleri Ralf Hollmann ile birlikte 2019 Yılbaşı günlerinden sonra Köyceğiz'de 17 gün kamp yaptılar.Ekip, 22 sp...


Image

ALMAN SEKİZ TEK EKİBİNE ÖDÜL VERİLDİ

Almanya'da Yılın Sporcuları 3000 spor yazarının oyları ile seçildi. Yılın Takımı sıralamasında Alman Kürek Milli Takımı Sekiz Tek ekibi sıralamada üçüncü olarak yer aldı.Birinciliği Alman Buz Hokeyi M...