RATZEBURG'UN 50. YILI
Kürek Dünyasının Mekkesi olarak tanınan, tüm kürek antrenörlerinin mutlaka en az bir kes eğitime geldiği, kürek sporundaki en önemli araştırmaların, antrenman metotlarının geliştirildiği, Hamburg yakınıındaki Ratzeburg Kürek Akademisi 50. yılını kutluyor. 19 Nisan 1968 yılında kurulan Akademinin tarihi başarılarla dolu.

15.000 yıl önce Buzul Çağı devresinde oluşan buzulların erimesiyle günümüzdeki Lauenburgische Doğal Parkı oluştu. Ratzeburg Gölü de bu doğal parkın bir parçası olarak günümüze kadar geldi. 
1845 yılında Lauenburgische Eğitim Kurumu hizmete girdi. Bundan 40 yıl sonra da aynı isimdeki Kürek Kulübü faaliyete geçti.  
1948 yılında, daha sonraları bütün dünyanın "Kürek Profesörü" olarak tanıyacağı Karl Adam eğitmen olarak göreve başladı.
1953 yılında Ratzeburger Kürek Kulübü (RRC - Ratzeburger Ruderclubs) kuruldu.
1960 Roma Olimpiyatında Altın Madalya kazanan Karl Adam'ın yetiştirdiği Sekiz Tek ekibindeki beş sporcu Ratzeburg takımındandı.
1964 Tokyo Olimpiyatında gene Karl Adam'ın Sekiz Tek ekibi Amerika'nın ardından Gümüş Madalya kazandı.
1965 yılında Ratzeburg şehir yönetimi spor için daha büyük yatırım yapma kararı alınca Alman Kürek Federasyonu mükemmel konumu dolayısıyla Ratzeburg'u Kürek Merkezi olarak ilan etti ve orada bir Kürek Akdemisi kurulmasına karar verdi.
1968'de, üç yıllık planlama ve inşaat sonrası 31 yataklı kamp tesis ile birlikte akademi açıldı. 
Aynı yıl Karl Adam'ın Sekiz Tek ekibi Mexico Olimpiyatında Altın Madalya kazandı.
Ratzeburg'da kürek eğitimi ağırlıklı olarak Tek Kürek tekneleri üzerine üzerine veriliyordu. 
Doğu ve Batı Almanya'nın 1961 yılından beri süre gelen ayrılığı 1990'da sona erip iki ülkenin birleşmesinden sonra Çift Kürek bölümü de geliştirildi.
2002 yılında Akademi bünyesinde Olimpiyat Geliştirme bölümü açıldı. Böylece uzun vadeli planlar yapılarak gelecek olimpiyat için kürekçiler yetiştirilmeye başlandı.
2009 yılından beri de Alman Kürek Milli Takımı "A" kategorsisindeki sporcular düzenli olarak Ratzeburg'da kamp yapmya başladılar.
Aynı yıllarda U23 Milli Takımı da Dünya Şampiyonaları öncesi son antrenmanlarını burada yapmaya başladı. 
Ratzeburg Kürek Akademisi son yıllarda Meike Evers-Rölver, Lauritz Schoof, Florian Menningen gibi Altın Madalyalı Olimpiyat kürekçileri yetiştirdi.
Son yıllarda özellikle önem verilerek büyütülen Araştırma-Geliştirme bölümü kürek sporuna önderlik ederken kış aylarında açılan kurslar ve seminerler tüm eğitmenler tarafından yoğun ilgi görüyor.
20.04.2018
Celal GürsoyDiğer ULUSLARARASI HABERLER

Image

AVRUPA KÜREK ŞAMPİYONASI SONUÇLANDI

Avrupa Kürek Şampiyonası 9-11 Ekim 2020 tarihlerinde Polonya'da Poznan Parkurunda yapıldı.Poznan'da Olimpik Tekne sınıfları olarak Kadınlarda Tek Çifte (W1X), İki Çifte (W2X), Dört Çifte (W4X), İki Te...

Image

2020 Avrupa Gençler Kürek Şampiyonası Sonuçlandı

26-27 Eylül 2020 tarihlerinde Sırbistan’ın Belgrad şehrinde yapılan Gençler Avrupa Şampiyonası’na katılan Millilerimiz 1 (Avrupa Üçüncülüğü) Bronz Madalya, 2 Avrupa Dördüncülüğü, 2 Avrupa Altıncılığı,...


Image

Efsane Koç JÜRGEN GROBLER veda etti

28 yıldır İngiliz Kürek tarihine adını olimpiyat madalyaları ile yazmış olan Doğu Alman asıllı Koç Jürgen Grobler antrenörlük kariyerini noktaladığını açıkladı.İngiliz küreğini en üst seviyeye taşıyan...


Image

AFRİKADA KÜREK

FISA'nın 127 yıllık geçmişinde ilk kez Afrika'da bir kürek organizasyonu yapılacak.2023 Masters Dünya Şampiyonası 21-24 Eylül tarihlerinde Güney Afrika - Tshwane'de yapılacak. Tshwane, lokasyon olarak...


Image

Tokyo 2020 Olimpiyatının yeni tarihi belli oldu.

Tokyo 2020 Olimpiyatının yeni tarihi belli oldu.Corona Virüsü nedeniyle 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyatı 2021, 23 Temmuz ile 8 Ağustos arasında yapılacak, Parolimpik Olimpiyat Oyunları da 24 Ağu...


Image

OLİMPİYATLAR 2021'E ERTELENDİ

IOC'den yapılan açıklamaya göre Başkan Thomas Bach ile Japonya Başbakanı Abe Shinzo arasındaki görüşme sonunda olimpiyatlar 2021 yılına ertelendi.Corona Virüsü nedeniyle daha önce Kanada ve Avustralya...