RATZEBURG'UN 50. YILI
Kürek Dünyasının Mekkesi olarak tanınan, tüm kürek antrenörlerinin mutlaka en az bir kes eğitime geldiği, kürek sporundaki en önemli araştırmaların, antrenman metotlarının geliştirildiği, Hamburg yakınıındaki Ratzeburg Kürek Akademisi 50. yılını kutluyor. 19 Nisan 1968 yılında kurulan Akademinin tarihi başarılarla dolu.

15.000 yıl önce Buzul Çağı devresinde oluşan buzulların erimesiyle günümüzdeki Lauenburgische Doğal Parkı oluştu. Ratzeburg Gölü de bu doğal parkın bir parçası olarak günümüze kadar geldi. 
1845 yılında Lauenburgische Eğitim Kurumu hizmete girdi. Bundan 40 yıl sonra da aynı isimdeki Kürek Kulübü faaliyete geçti.  
1948 yılında, daha sonraları bütün dünyanın "Kürek Profesörü" olarak tanıyacağı Karl Adam eğitmen olarak göreve başladı.
1953 yılında Ratzeburger Kürek Kulübü (RRC - Ratzeburger Ruderclubs) kuruldu.
1960 Roma Olimpiyatında Altın Madalya kazanan Karl Adam'ın yetiştirdiği Sekiz Tek ekibindeki beş sporcu Ratzeburg takımındandı.
1964 Tokyo Olimpiyatında gene Karl Adam'ın Sekiz Tek ekibi Amerika'nın ardından Gümüş Madalya kazandı.
1965 yılında Ratzeburg şehir yönetimi spor için daha büyük yatırım yapma kararı alınca Alman Kürek Federasyonu mükemmel konumu dolayısıyla Ratzeburg'u Kürek Merkezi olarak ilan etti ve orada bir Kürek Akdemisi kurulmasına karar verdi.
1968'de, üç yıllık planlama ve inşaat sonrası 31 yataklı kamp tesis ile birlikte akademi açıldı. 
Aynı yıl Karl Adam'ın Sekiz Tek ekibi Mexico Olimpiyatında Altın Madalya kazandı.
Ratzeburg'da kürek eğitimi ağırlıklı olarak Tek Kürek tekneleri üzerine üzerine veriliyordu. 
Doğu ve Batı Almanya'nın 1961 yılından beri süre gelen ayrılığı 1990'da sona erip iki ülkenin birleşmesinden sonra Çift Kürek bölümü de geliştirildi.
2002 yılında Akademi bünyesinde Olimpiyat Geliştirme bölümü açıldı. Böylece uzun vadeli planlar yapılarak gelecek olimpiyat için kürekçiler yetiştirilmeye başlandı.
2009 yılından beri de Alman Kürek Milli Takımı "A" kategorsisindeki sporcular düzenli olarak Ratzeburg'da kamp yapmya başladılar.
Aynı yıllarda U23 Milli Takımı da Dünya Şampiyonaları öncesi son antrenmanlarını burada yapmaya başladı. 
Ratzeburg Kürek Akademisi son yıllarda Meike Evers-Rölver, Lauritz Schoof, Florian Menningen gibi Altın Madalyalı Olimpiyat kürekçileri yetiştirdi.
Son yıllarda özellikle önem verilerek büyütülen Araştırma-Geliştirme bölümü kürek sporuna önderlik ederken kış aylarında açılan kurslar ve seminerler tüm eğitmenler tarafından yoğun ilgi görüyor.
20.04.2018
Celal GürsoyDiğer ULUSLARARASI HABERLER

Image

ALMAN KÜREK MİLLİ TAKIMINDA GÖREV DEĞİŞİMİ

Alman Kürek Milli Takımı Baş Antrenörü Ralf Holtmeyer 2021 Tokyo Olimpiyatından sonra emekliğe ayrılıyor.Holtmeyer, uzun antrenörlük kariyeri içindeki bir çok tekne sınıfında kazandığı başarılardan da...

Image

TOKYO OLİMPİYATLARINDA KÜREK BRANŞINDA KİMLER YER ALACAK?

TOKYO OLİMPİYATLARINDA KÜREK BRANŞINDA KİMLER YER ALACAK? Recep Selim Akıcı 1) 2019 Dünya şampiyonası sonuçlarına göre olimpiyatlarda direk yarışma hakkı kazananlar dışında kıta- kota seçme müsabakala...


Image

2021 KÜREK TAKVİMİ TEKRAR DÜZENLENDİ

2021 KÜREK TAKVİMİ TEKRAR DÜZENLENDİBütün dünyayı saran ve hayatımızı değiştiren COVID-19 salgını nedeniyle alınan kararlar neticesinde 2021 yılı kürek yarışları takvimi tekrar düzenlendi.Buna göre:*W...


Image

Deniz Küreği 2024 Paris'te yok...

IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) son toplantısında kürek sporu ile ilgili kararlar aldı.Buna göre büyük bir sporcu kitlesinin beklediği gibi Açık Deniz Küreği kategorisi 2024 Paris Olimpiyat prog...


Image

AVRUPA KÜREK ŞAMPİYONASI SONUÇLANDI

Avrupa Kürek Şampiyonası 9-11 Ekim 2020 tarihlerinde Polonya'da Poznan Parkurunda yapıldı.Poznan'da Olimpik Tekne sınıfları olarak Kadınlarda Tek Çifte (W1X), İki Çifte (W2X), Dört Çifte (W4X), İki Te...


Image

2020 Avrupa Gençler Kürek Şampiyonası Sonuçlandı

26-27 Eylül 2020 tarihlerinde Sırbistan’ın Belgrad şehrinde yapılan Gençler Avrupa Şampiyonası’na katılan Millilerimiz 1 (Avrupa Üçüncülüğü) Bronz Madalya, 2 Avrupa Dördüncülüğü, 2 Avrupa Altıncılığı,...