PORTRE: JOHN B. KELLY JR.

1920 Olimpiyatının yıldızı, üç olimpiyat madalyalı Amerikalı tek çifteci John Brendan Kelly’nin oğlu olan Kelly Jr. “Kell” (1927-1985), Monaco Prensesi ve film yldızı Grace Kelly’nin ağabeyidir.

Kelly Jr., 1948 Londra, 1952 Helsinki, 1956 Melbourn Olimpiyatında tek çiftede, 1960 Roma Olimpiyatında iki çiftede Amerika’yı temsil etti.

1956 Melbourn Olimpiyatında ünlü Rus Ivanov ve Aavustralyalı Stuart MacKenzie’nin ardından üçüncü olarak Bronz Madalya aldı.

1955 yılında yapılan Pan American Games’de tek çiftede, 1959 yılında iki çiftede Altın Madalya  kazandı. 8 kez Amerika tek çifte şampiyonu oldu.


Resim: Üç Altın Madalyalı John Kelly ve Tek Çifte (1956) Bronz Madalyalı oğlu Kelly Jr. iki çiftede

Baba John B. Kelly, arka arkaya 126 Tek Çifte yarışı kazanmış bir efsaneydi. Kelly Jr. ablası Elizabeth Anne, kız kardeşleri Grace ve Elizabeth, Philadelphia’da, Schuykill Nehrine bakan tepede 17 odalı bir konakta doğup büyüdüler. Dedeleri İrlanda’dan Amerika’ya göç etmiş, bir tuğla fabrikası kurmuş ve inşaat işlerinden büyük paralar kazanmıştı.

 


Resim: Kelly ailesinin oturduğu ev

Kelly jr. askerliğini 2. Dünya savaşı sırasında yaptı, 1950 yılında Pennsylvania Üniversitesinden mezun oldu. Üniversite yıllarında kürek takımındaydı.

Grace (1929-1982), Hollywood’da birçok filmde rol aldı ve 1954 yılında “En İyi Kadın Oyuncu” Oskarını kazandı. 1956 yılında Monako Prensi Reiner III ile evlendi. 1982 yılında 52 yaşında bir araba kazasında öldü.

 


Grace Kelly ve John B. Kelly Jr.

1947 yılında Kelly Junior (Kell), Henley-Diamond Challenge Sculls tek çifte yarışını kazandı. Aynı yıl Amerika’da Yılın Amatör Sporcusu seçildi ve “James E. Sullivan” ödülünü aldı.

Kelly Jr., Henley’de aynı yarışı 1949 yılında da kazanacaktı.

Henley Organizasyon Komitesi bu yarışa 1920 yılında babasının katılmasını engellemişti. O yıl Kelly, Anvers Olimpiyatına katılmak üzere Avrupa kıtasına geçmiş ve olimpiyat öncesi Henley’de yarışmak istemişti. Çok iri cüssesi komitedekileri korkutmuş ve İngiliz tek çifte şampiyonu Jack Beresford’un Henleyde geçilmesini istememişlerdi. John Kelly, Henley’de yarışamadı ama olimpiyatta Beresford’u bir saniye ile geçerek Altın Madalyayı aldı.

 


Resim: Grace ve Kelly Jr.

Prenses Grace Kelly, 1981 yılında Henley’de ödülleri vermesi için davet edildi.

Kelly Jr. ve babası John B. Kelly, baba oğul “Olympic Hall of Fame” ödülü almış tek ailedir.