OLİMPİYATLARDAN TANIDIK İSİMLER

Bu yazımda sizlere Modern Olimpiyatların 120 yıllık geçmişinde sporculuğun dışındaki özellikleri ile tanıdığımız kişileri hatırlatmak istedim.

1896 Atina

*1896 Olimpiyatının en genç sporcusu olan 10 yaşındaki Yunanlı Jimnastikçi Dimitrius Loundras Bronz Madalya kazandı. Loundras, iki Dünya Savaşına da katılmış ve Amiral olmuştur. Loundras, 2012 Olimpiyatına kadar yapılan tüm Olimpiyatlarda yarışmış en genç sporcudur.

1908 Londra


*1908 Londra Olimpiyatı Maraton Yarışında Sherlok Holmes kitaplarının yazarı olan Sir Arthur Conan Doyle Saha Hakemi idi.*Sekiz Tek yarışında birinci olan İngiliz Leander Club ekibinden Sir Albert Gladstone (5. Baron) 1906-1909 arasında Oxford ekibindeydi. Henley yarışlarında ödüller kazandı, 1. Dünya Savaşı sırasında Mezopotamya, Gelibolu gibi muharebelere katıldı, savaş sonrasında Bank of England‘ın direktörü oldu.

*Aynı ekipten Guy Nickalls, Henley yarışlarında 22 kez Madalya kazanmış çok ünlü bir kürekçiydi. Henley Goblets yarışlarındaki beş madalyalı rekoru ancak yıllar sonra Sir Steven Redgarave tarafından kırılmıştı. Oxford ekibiyle 1887-1891 yılları arasında Cambridge ekibine karşı yarıştı. Babası 1850 yılında Henley yarışlarında İki Tek Dümencisiz teknesi için Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup kupasını başlatmıştı. Oğlu Guy Oliver Nickalls, 1920 ve 1928 Olimpiyatında Sekiz Tek ekibiyle iki kez Gümüş Madalya kazandı.

1912 Stockholm


*Birinci olan İngiliz Leander RC Sekiz Tek ekibinin hamlası Philip Fleming, 1910 Boat Race yarışını kazanan Oxford ekibindeydi. Philip, James Bond serisinin yaratıcısı Ian Fleming’in amcasıydı. 2003 yılında Cambridge ekibine karşı Boat Race yarışını kazanan Oxford ekibinin Sekiz Teki “Philip Fleming” adını taşıyordu.

*Aynı ekipten Isle of Man adasında doğan Sidney Swann, 1920 Anvers Olimpiyatında aynı teknede Gümüş kazanacaktı. Swan, 1911 ve 1912 yarışlarında Cambridge teknesindeydi. 12 Eylül 1911 tarihinde Tek Çifte ile Manş Denizini 3 saat 50 dakikada geçti. “Manx” (Isle of Man) Man Adasından Olimpiyatta Madalya kazanmış tek sporcu oldu. Swan, babasının öldüğü 1942 yılında NARA (National Amateur Rowing Association) başkanı oldu ve bu görevi 1956’ya kadar devam ettirdi.*Pentatlon yarışında daha sonra 2. Dünya Savaşında ünlü olan (General) George S. Patton da vardı. General yarışı beşinci olarak tamamladı.

 

1920


*Tek Çifte yarışında birinci olan Amerikalı J. B. Kelly, Monaco Prensesi ve film yıldızı Grace Kelly’nin babasıydı ve bu yarışlarda iki Altın Madalyanın sahibi oldu. Kelly Olimpiyat için Avrupa kıtasına geldiğinde Londra’da Henley Regatta yarışına katılmak istemiş ancak organizasyon komitesi tarafından kabul edilmemişti. Açıkça söylenmese de Kelly’nin çok iri cüssesi dolayısıyla yarışmada dengesizlik yaratmasından ve favori İngiliz Jack Beresford‘u geçmesinden korkulmuştu. İngilizlerin korktukları Olimpiyat yarışında gerçek oldu.


 John B. Kelly‘nin (1889-1960) doğduğu yer olan Fairmount Park - Philadelphia’da anısına yapılan bronz heykel

John B. Kelly arka arkaya 126 Tek Çifte yarışı kazanmış bir efsanedir. Oğlu John Kelly Jr. 1956 Olimpiyatında Tek Çiftede Bronz Madalya almıştır.

*İkinci olan İngiliz Jack Beresford, 1924 Paris’te Tek Çiftede Altın, 1928 Amsterdam’da Sekiz Tekte Gümüş, 1932 Los Angeles’te Dört Tek Dümencisizde Altın, 1936 Berlin’de İki Çiftede Altın Madalya kazandı. Üç Altın, iki Gümüş Madalyalı rekoru ancak 60 yıl sonra Steve Redgrave tarafından arka arkaya beş Olimpiyatta kazandığı 5 Altın ve 1 Bronz Madalya ile kırılacaktı. Beresford, Henley yarışlarında birçok birincilikler almış, 1936 Berlin Olimpiyatında açılış merasiminde kafilenin bayrağını taşımıştı. 1946 yılında “Steward of Henley Regatta” görevini aldı, 1948 Londra Olimpiyatı Organizasyon Komitesinde çalıştı, Thames Rowing Club başkanlığını 1970’den 1977’de ölünceye kadar yürüttü. Ülkesinde birçok değerli nişan ve ödüle layık görüldü.

*Sekiz Tek yarışında Amerikanın ardından ikinci olan İngiliz ekibinden Ewart Horsfall, 1912 Stockholm Olimpiyatında aynı teknede Altın Madalya kazanmıştı. 1912 ve 1913 Boat Race yarışında kazanan Oxford ekibindeydi. 1914’te bu defa kaybeden Oxford ekibinde idi ancak aynı yıl Henley’de iki ayrı yarışta birinci geldi. 1. Dünya Savaşında pilot oldu, 1916 ve 1918’de iki askeri nişan kazandı. Harpten sonra tekrar küreğe döndü ve 1920 Olimpiyatına katıldı. 1947’de Henley Royal Regatta organizasyonunda Steward seçildi ve bir sene sonra da İngiliz Olimpiyat Kürek Takımının menajeri oldu.

*Aynı ekipten Guy Oliver Nickalls, 1908 Londra Olimpiyatında Altın Madalya almış olan Guy Nickalls’ın oğluydu. Oliver, 1928 Amsterdam Olimpiyatında aynı teknede Gümüş Madalya kazanacaktı. Henley yarışlarında ödüller kazanmış, 1921-1922 Oxford ekiplerinde yer almıştır. Amcasının izinden giderek 1950’lerde NARA başkanlığı yapmış, Henley Regatta Steward ünvanını taşımıştır. Bu ünvana ait olan Gümüş Rozet günümüzde Sir Steven Redgrave’de bulunmaktadır.

*1959 yılında Nobel Barış Ödülüne sahip olacak İngiliz atlet Philip Noel-Baker 1500 metrede Gümüş Madalya kazandı. Böylece tarihteki ilk Nobel Ödüllü ve Olimpiyat Madalyalı kişi oldu.

 

1924

*James MacNabb, 1924 Cambridge ekibindeydi, spor hayatından sonra mali danışman oldu ve 20 yıl boyunca ARA (Amateur Rowing Association) saymanlık görevini yürüttü. 1. Dünya Savaşına katıldı, Batı Afrika ve Burma’da bulundu, Henley Regatta organizasyonunda Steward görevinde bulundu, 1931’den 1933’e kadar Boat Race yarışlarını kazanan Cambridge ekibinin koçluğunu yaptı. 1949-1951 arasında bu defa Oxford Sekiz Tekinin Koçuydu. Tarihte iki takımın da koçluğunu yapan çok az sayıda insandan biri oldu. 


*Sekiz Tek yarışında Birinci olan Amerika ekibinden James Rockefeller, sonraki yıllarda Bankacılık sektöründe ilerleyecek ve Citigroup kurucusu olarak dünyanın en zengin insanlarından biri olacaktı. Standart Oil Company kurucusu olan ünlü milyarder Rockefeller’in ailesindendir.

Rockefeller 4 çocuk, 14 torun, 37 torun çocuğu ve 1 torun torunu sahibi olmuştu. Evi 2004 yılında ölümünden sonra 13.4 milyon dolara satılmıştı. 2009’da tekrar satılmış, bu defa 23.9 milyon dolar ödenmişti.

 

*Amerikan ekibinde yer alan Benjamin Spock, ilerleyen yıllarda ünlü bir çocuk psikologu oldu, Freud’un çalışmalarını çocuklar üzerinde uyguladı ve yazdığı kitap 50 milyon adet sattı.*Daha sonraları Tarzan rolü ile herkesin tanıyacağı genç Amerikalı (1904 Romanya doğumlu Jonas) Johnny Weissmüller, yüzmede üç Altın ve su topu takımı ile de bir Bronz madalya aldı.

 

1928

*Sekiz Tek yarışında Amerika birinci oldu, ikinci olan İngiliz ekibinden Guy Oliver “Gully” Nickalls, dört yıl önce Anvers’te ikinci olan Sekiz Tek Ekibindeydi, 1920 Henley yarışında partneri Richard Lucas ile birlikte Goblets & Nickalls’ Challenge Cup yarışını ünlü Fairbairn ekibine karşı kazanmıştı. 1921 yarışında kaybeden taraf olan Oxfort ekibinde yer almıştı. 1923’te bu kez kazanan Oxfort ekibindeydi. Uzun yıllar NARA (National Amateur Rowing Association) başkanlığını yapmıştır. Babası Guy Nickalls, Henley yarışlarında 22 kez Madalya kazanmış çok ünlü bir kürekçiydi. Henley Goblets yarışlarındaki beş madalyalı rekoru ancak yıllar sonra Sir Steven Redgarave tarafından kırılmıştı. Baba Nickalls 1908 Olimpiyatında Altın Madalya alan Sekiz Tek ekibindeydi.


Dede Guy Nickalls, 1850 yılında Henley yarışlarında İki Tek Dümencisiz teknesi için Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup kupasını başlatmıştır.

 

*Sekiz Tek yarışında Amerikanın ardından ikinci gelen İngiliz ekibinden Jamie Hamilton, 1927’de Henley yarışlarında Grand Challenge Cup yarışını kazanan Thames Rowing Club Sekiz Tek ekibindeydi. Hamilton, 1986’da Penguin Books’a satılan, kendi adıyla tanınmış ünlü Yayınevini kurup yıllarca başarıyla yönetmişti.

 

1932 Los Angeles

*Japon Takeichi Nishi, atı Uranus ile Altın Madalya aldı. Nishi 1945 yılında Iwo Jima adası savaşında öldü. Nishi, yıllar sonra Clint Eastwood’un filmi “Letters from Iwo Jima” filminin önemli bir karakteri olacaktı.

*Avustralyalı Dunc Gray ülkesine Bisiklette ilk Altın Madalyayı getirirken Dünya Rekorunun da sahibi oldu. 2000 Sidney Olimpiyatında inşa edilen Veledrom’a adı verildi.*İki Tek Dümencisiz yarışında Clive Lewis ile birlikte birinci olan 1906 Woodstock doğumlu Hugh Edwards aynı gün, kısa süre sonra Dört Tek Dümencisiz yarışını da kazanacaktı. Edwards, 1926’da Oxfort ekibindeydi, 1928, 1929, 1930 Henley yarışlarında başarılı oldu. 2. Dünya Savaşına İngiliz Hava Kuvvetlerinden katıldı, Atlantik Okyanusuna düşen uçağından kurtulmak için mayınların arasında dört mil kürek çekti. 1949’da Oxfort ekibine koçluk yapmak üzere teklif aldı. 1963 yılında yazdığı “The Way of a Man with a Blade” adlı kürek kitabı yayımlandı. Christ Church Boat Club, bir Dört Tek teknesine “Jumbo Edwards” adını verdi.

 

1936 Berlin