OLİMPİK ANALİZ LW2X

Kürek sporunda Hafif Kilo kategorisi erkeklerde 1974’te, kadınlarda da 1985’te uluslararası yarışlara katıldı.

 

Olimpiyatlarda Hafif Kilo yarışları 1996 Atlanta Olimpiyatında kadınlarda İki Çifte ile erkeklerde Dört Tek ve İki Çifte teknelerinde listelere alındı.

 

Bu güne kadar yapılan beş olimpiyatta gerçekleşen Hafif Kilo yarışları sonunda on ülke madalya için podyuma çıktı.

 

 


 

Hafif Kilo Kadınlar İki Çifte kategorisinde en çok olimpik madalya kazanan sporcu Romen Constanta Burcica oldu. Katıldığı üç olimpiyatta üç birincilik aldı, bunların ikisinde (Sydney ve Atlanta’da) partneri  Angela Alupei ile birlikte idi.

 

Burcica ağır kilolarda da başarılı ekiplerin içinde yer aldı, 2008’de sekizlide bronz, 1992’de dört çiftede gümüş kazandı. Burcica’nın kürek kariyeri 16 yıl sürdü ve bu başarılı dönem onu En Başarılı Kadın Kürekçi listesinde altıncı sıraya getirdi.

 

 


 

Bu tekne sınıfında Romanya Rio’ya katılma şansını genç ikili Ionela-Liva Lehaci ve Gianina-Elena Beleaga ile Avrupa Şampiyonasında kazandı.

 

 


 

Romanya’nın ardından bu kategoride ikinci başarılı ülke olarak Hollanda listelerde yer aldı. Marit van Eupen - Kirsten van der Kolk ikilisi 2004 Atina’da Bronz, 2008 Pekin’de Altın Madalya kazandılar.

 

Hollanda’nın Rio için hazırladığı yeni ekibi Maaike Head ve Ilse Paulis, World Cup III yarışında iki kez Dünya Şampiyonu olmuş Yeni Zelanda’yı yeni World Best Time derecesi 6.47.69 ile geçerek birinci oldu.

 

 


 

2012 Londra Olimpiyatında LW2X yarışını İngiliz Katherine Copeland – Sophie Hosking kazandı.

 

 


 

İkinciliği Çin, üçüncülüğü Yunanistan aldı. İki kez Dünya Şampiyonu olan Yunan ekibinin kazandığı bu madalya Yunanistan’ın kürekte kazandığı ilk olimpik madalya oldu.

 

2016 Rio yaklaşırken İngiliz ekibinin form grafiğinin düştüğü gözlendi, tekne Avrupa Şampiyonasında ancak B Finalde yer alabildi.

 

 


 

Yeni Zelanda son iki Dünya Şampiyonasını kazandı. Eğer Julia Edward ve Sophie Mackenzie Rio’da birinci olurlarsa bu ülkelerinin bu teknede kazandığı ilk altın olacak.

 

 

Diğer BÜLTENLER

Image

2019 DÜNYA KÜREK SEZONUNDA ULUSLARARASI REKABETİN BOYUTLARI

2019 DÜNYA KÜREK SEZONUNDA ULUSLARARASI REKABETİN BOYUTLARI Recep Akıcı Boğaziçi Üniversitesi 2019 uluslararası kürek sezonun en önemli yarışması olan 2019 Dünya Kürek Şampiyonası Avusturya’nın Linz ş...

Image

HARTMUT BUSCHBACHER EFSANESİ

Hartmut Buschbacher, 1958 yılında Doğu Almanya – Elsterwerda kasabasında doğdu. Kürekçi olarak gençler kategorisinde Doğu Alman Milli Takımı ile 1975 Villach ve 1976 Montreal’de Altın Madalya kazandı....


Image

TÜRKİYE KÜREK FEDERASYONU 2013 -2018 DÖNEMİ PERFORMANS ANALİZİ

TÜRKİYE KÜREK FEDERASYONU 2013 -2018 DÖNEMİ PERFORMANS ANALİZİRecep Selim AkıcıBoğaziçi Üniversitesi1)Kürek sporunda Dünya çapında Başarının ölçütü nedir ?Dünyada amatör spor dallarının en üst düzey y...


Image

2018-2019 KÜREK FEDERASYONU FAALİYET PROGRAMI

2018-2019 KÜREK FEDERASYONU FAALİYET PROGRAMI...


Image

2018 DÜNYA KÜREK ŞAMPİYONASININ ARDINDAN

Bulgaristan-Plovdiv Maritza River Water Sports Center parkurunda yapılan ve 16 Eylül Pazar günü A-Final yarışları ile sonuçlanan 2018 Dünya Kürek Şampiyonasına 900'den fazla sporcu ile katılan 62 ülke...


Image

HAMLACI

Kürek sporunun bilinen en eski tarihinden beri teknede yer alan kürekçilerin lakapları vardır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Sandalcılık önemli bir yer tuttuğu için o zamandan kalma deyimler günümüz...