OLİMPİK ANALİZ LM2X

Kürek sporunda Hafif Kilo kategorisi erkeklerde 1974’te, kadınlarda da 1985’te uluslararası yarışlara katıldı.

 

Olimpiyatlarda Hafif Kilo yarışları 1996 Atlanta Olimpiyatında kadınlarda İki Çifte ile erkeklerde Dört Tek ve İki Çifte teknelerinde listelere alındı.

 

Bu güne kadar yapılan beş olimpiyatta gerçekleşen Hafif Kilo yarışları sonunda on ülke madalya için podyuma çıktı.

 

 


Polonyalı Tomasz Kucharski ve Robert Sycz bu alanda en başarılı isimler olarak öne çıktı. İkili 2000 Sydney ve 2004 Atina’da birinci oldular. Polonya İki Çiftesinin ilginç bir geçmişi var:

2000 Sidney Olimpiyat elemelerine Türkiye Recep Akıcı’nın antrenörlüğünde Murat Türker-Bilgetay Kısacıkoğlu Hafif Kilo İki Çifte ekibi ile hazırlandı. Ekibimiz, Luzern’de ilk elemede 2. olarak direk yarı finale kaldı, yarı finalde favori Danimarka ekibini sürpriz bir şekilde eleyerek finale yükseldi. İlk iki ekibin seçileceği yarışın ortalarında favoriler Polonya ve Çekoslovakya farklı olarak öne geçince parkurun geri kalanı yavaşladı ve ekibimiz yarışı 5. olarak tamamladı ancak daha sonra beklenmedik bir şekilde Çekoslovakya çekildi ve FISA bir kota daha açınca yarışı bırakmayıp inatla devam ederek üçüncü olan (bizim elemelerde geçtiğimiz) İsveç Olimpiyata gitme hakkını kazandı.

Luzern’de son şansında Olimpiyata gitme hakkını kazanan Polonya bir sürpriz yaparak finalde Altın Madalya aldı ve yoluna devam etti.   

 


Bu teknede ikinci önemli ekip İngiliz Zac Purchase ve Mark Hunter ikilisi 2008 Pekin’de çok başarılı bir yarış çıkartan Yunanistan ekibini 0.73 saniye ile geçerek birinci oldu. Aynı ekip 2012 Londra’da Danimarka’ya 0.61 saniye ile geçilerek ikinci oldu.

 


Londra’da birinci olan Danimarka ikilisi Mads Rasmussen ve Rasmus Quist, 2008 Pekin’de Bronz kazanmıştı.

  

 


Resim: 2012 LM2X podyum resmi, soldan İngiltere (Gümüş), Danimarka (Altın), Yeni Zelanda (Bronz) 

2012 Olimpiyatından bu güne kadar gerçekleşen şampiyonalar ve kupalarda birincilik birçok ülke arasında el değiştirdi. Norveç, Fransa, Güney Afrika, Yeni Zelanda öne çıkan ülkeler arasında yer aldı.

 


2016 Rio Olimpiyatı seçmelerinde son iki kulvar için yarışan Türk Milli takımı antrenörleri Recep Akıcı ile Enes Kuşku - Hüseyin Kandemir ikilisi Luzern’de yapılan elemelerden geçerek finalde (Olimpiyat Şampiyonu) Danimarka, İspanya, Portekiz ve Yeni Zelanda’yı geride bırakarak Belçika’nın ardından ikinci olarak olimpiyata katılma hakkını kazandı.

Belçika Olimpiyat hakkını kural gereği başka tekne için kullanınca üçüncü olan Danimarka olimpiyat vizesi aldı.

 


Olimpiyatlara hazırlanan ekibimizden Enes bir trafikte yaşanan bir tartışmada yaralanarak ekipten ayrılma zorunda kaldı. Yerine tecrübeli çift kürekçi Cem Yılmaz teknede yer aldı.

Rio’da Hafif Kilo İki Çifte teknesinde yirmi ülke madalya için yarışacak.

 

Diğer BÜLTENLER

Image

2019 DÜNYA KÜREK SEZONUNDA ULUSLARARASI REKABETİN BOYUTLARI

2019 DÜNYA KÜREK SEZONUNDA ULUSLARARASI REKABETİN BOYUTLARI Recep Akıcı Boğaziçi Üniversitesi 2019 uluslararası kürek sezonun en önemli yarışması olan 2019 Dünya Kürek Şampiyonası Avusturya’nın Linz ş...

Image

HARTMUT BUSCHBACHER EFSANESİ

Hartmut Buschbacher, 1958 yılında Doğu Almanya – Elsterwerda kasabasında doğdu. Kürekçi olarak gençler kategorisinde Doğu Alman Milli Takımı ile 1975 Villach ve 1976 Montreal’de Altın Madalya kazandı....


Image

TÜRKİYE KÜREK FEDERASYONU 2013 -2018 DÖNEMİ PERFORMANS ANALİZİ

TÜRKİYE KÜREK FEDERASYONU 2013 -2018 DÖNEMİ PERFORMANS ANALİZİRecep Selim AkıcıBoğaziçi Üniversitesi1)Kürek sporunda Dünya çapında Başarının ölçütü nedir ?Dünyada amatör spor dallarının en üst düzey y...


Image

2018-2019 KÜREK FEDERASYONU FAALİYET PROGRAMI

2018-2019 KÜREK FEDERASYONU FAALİYET PROGRAMI...


Image

2018 DÜNYA KÜREK ŞAMPİYONASININ ARDINDAN

Bulgaristan-Plovdiv Maritza River Water Sports Center parkurunda yapılan ve 16 Eylül Pazar günü A-Final yarışları ile sonuçlanan 2018 Dünya Kürek Şampiyonasına 900'den fazla sporcu ile katılan 62 ülke...


Image

HAMLACI

Kürek sporunun bilinen en eski tarihinden beri teknede yer alan kürekçilerin lakapları vardır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Sandalcılık önemli bir yer tuttuğu için o zamandan kalma deyimler günümüz...