KÜREĞİN KİTABINI YAZAN VOLKER NOLTE EMEKLİ OLDU


Kürek dünyasının çok yakından tanıdığı 1952 Almanya-Saarbrücken doğumlu Volker Nolte yıllardır her seviyede hizmet verdiği kürek sporundan emekli olduğunu açıkladı.

Almanya’daki sporculuk, kulüp antrenörlüğü, Ratzeburg Kürek Akademisi hocalığı, milli takım antrenörlüğü, Alman Kürek Fedeasyonu’nu temsilen yabancı ülkelerde kürek eğitimlerinin hocalığını yapmış olan Nolte evlendikten sonra kariyerine Kanada - Ontario’da, Western University kadın ve erkek kürek takımlarının Head Coach’luk görevini yaparak devam etti.

Kürek antrenörlüğünün yanı sıra yazdığı kitaplarla dünyaca okunan ve kürek sporunu bir bilim dalı gibi inceleyen Biomekanik ve Kinesiology konularındaki uzmanlığı dolayısı ile dünyanın birçok üniversitesinde ve kürek federasyonlarında eğitimci olarak görev yaptı.
Volker ile tanışmamız işte bu görevlerden biri olan Türk Kürek Federasyonu’nun açtığı Antrenör Geliştirme Kursunda oldu. 1979 yılında İstanbul’daki kursta aramızda doğan arkadaşlık sonucunda Almanya’ya Kürek Antrenörü olarak transfer olmamda başrolü oynamıştı.

Almanya’da ve Avrupa’da birçok yarış parkurunda rakip koçlar olarak karşılaştık,  Nolte ayrıca kürek dünyasında Kayar Dirsek konseptinin uygulayıcısı olarak da tanınıyor. 1981 Almanya Şampiyonasında bu tekneyi ilk kez parkura indirirken yanındaydım, Volker, antrenmansız olmasına rağmen Peter Michale Kolbe’ye karşı çok başarılı bir yarış çıkarttı ve az farkla diğer rakiplerini geçerek ikinci oldu. O yıl şampiyonalarda Kolbe bu tekneyle yarıştı.Özellikle Kürek Biomekaniği ile yazdığı kitapla tanınan Volker dünyada en çok satan kürek kitabı olan Rowing Faster’ın da yazarıdır.