GERİ ALINAN MADALYALARA BİR ÖRNEK DAHA2008, 2012 ve 2016 Olimpiyatları'nda 100 metre, 200 metre ve 4x100 metre takım yarışında toplam 9 altın madalya kazanan Usain Bolt'un gerçekleştirdiği üçleme de bozuldu.

Jamaikalı atlet, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda alınan numunesi yeniden incelenen Nesta Carter'ın doping yaptığının belirlenmesi üzerine 4x100 takım yarışında kazandığı altın madalyasını geri verecek

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2008 Pekin Olimpiyatları'nda Jamaika ile 4x100 metre takım yarışında altın madalya kazanan Nesta Carter'ın doping yaptığının tespit edildiğini duyurdu.

IOC'den yapılan açıklamada, Carter'ın 2008 Pekin Olimpiyatları'nda alınan numunesinin yeniden incelenmesi sonucunda yasaklı maddeye rastlandığı bildirildi.

Buna göre rekortmen atlet Usain Bolt ile Asafa Powell, Michael Frater ve Nesta Carter'ın yer aldığı 4x100 metre takımının organizasyondan diskalifiye edildiği ve kazanılan altın madalyaların geri alınacağı ifade edildi.

***

Olimpiyat Tarihinde Doping olaylarının bir sonuca bağlanmasının çok uzun sürmesi ve Madalyaların geri alınıp gerçekten hak eden sporculara verilmesinin çok gecikmesi eleştirilere sebep oluyordu.

Bunun en çarpıcı örneği 2000 Sydney Olimpiyatında Atletizm branşında Amerikan Bayrak takımının bir sporcusu olan Jerome Young’un dopingli olduğunun anlaşılmasıyla yaşandı.

Tam yedi yıl süren mahkeme sonunda 2007 yılında IOC Madalyayı Jerome’den geri istedi ama bayrak takımının diğer üyeleri için böyle bir karar çıkmadı.

Ancak kararın hatalı olduğu anlaşılarak bundan beş yıl sonra 2012 yılında Olimpiyat Komitesi tüm takımın Madalyalarını geri alarak birinciliği hak eden Nijerya Bayrak ekibine vermek istedi ama ekibin bir elemanı için bu karar çok geç kalmıştı. Nijerya’lı (kariyeri madalyalarla dolu atlet) Sunday Bada bu karar alınmadan birkaç ay önce vefat etmişti. Adaalet 12 yıl gecikmişti.

***

Madalyanın geri verilmesi ile ilgili bir olay da 1912 Stockholm Olimpiyatında yaşandı. Kızılderili Wa Tho Huck (Jim Thorpe) Dekatlon ve Pentatlon yarışlarında birinci oldu ancak bir yıl sonra Madalyalarını geri vermek zorunda kaldı. Çünkü daha önceleri bir Beysbol maçına katılıp 60 Dolar aldığı belirlenmiş ve Amatörlük özelliği kaybolmuştu. Wa Tho Huck 1953 yılında öldü ama 1982 yılında amatörlüğü tekrar tanımlayan IOC Madalyaları ailesine geri verdi.

 

Diğer ULUSLARARASI HABERLER

Image

MÜNİH OLİMPİYAT PARKININ 50. YILI

MÜNİH OLİMPİYAT PARKININ 50. YILI1972 Münih Olimpiyatları için yapılan Olimpiyat Parkı 2022 yılında 50. yılını kutlayacak.Bir çatı organizasyonu olan ECM (European Championships Management) bu önemli ...


Image

DEMİR TÜRSAN

Kürek Dünyamızın unutulmaz efsanesi (1927-1997) "Demir Bilek" Tonguç Türsan'ın oğlu Demir Türsan Almanya'da sürdürdüğü Kürek Antrrenörlüğü kariyerinde başarılı sonuçlar alarak dikkati çekiyor.27-28 Ni...


Image

OXFORD-CAMBRIDGE yarışı yapıldı

OXFORD-CAMBRIDGE yarışı yapıldıLondra Thames nehrinde 7 Nisan günü gerçekleşen yarışı Cambridge ekibi kazandı. Böylece 1829 yılından beri gerçekleşen yarışlarda Oxford toplamda 80 birincilikte kalırke...


Image

Frankfurter Germania 1869 Köyceğiz'de kamp yaptı

Frankfurter Germania 1869 kulübünün Top Team olarak adlandırdıkları elit sporcuları, antrenörleri Ralf Hollmann ile birlikte 2019 Yılbaşı günlerinden sonra Köyceğiz'de 17 gün kamp yaptılar.Ekip, 22 sp...


Image

ALMAN SEKİZ TEK EKİBİNE ÖDÜL VERİLDİ

Almanya'da Yılın Sporcuları 3000 spor yazarının oyları ile seçildi. Yılın Takımı sıralamasında Alman Kürek Milli Takımı Sekiz Tek ekibi sıralamada üçüncü olarak yer aldı.Birinciliği Alman Buz Hokeyi M...