BİR HENLEY DAHA BİTTİ

Kürek Dünyasının en çok tanınmış yarış organizasyonu olan Henley Kraliyet Kürek Yarışları Londra’da 28 Haziran – 2 Temmuz tarihlerinde dünyanın çeşitli ülkelerinden 578 ekibin katılımı ile tamamlandı.

Henley’de her tekne sınıfı için farklı yaş ve cinsiyet kategorilerine göre müsabakalar düzenlenir, iki kulvarlı parkurda eleme usulü yarışlar yapılarak her kategorinin birincisine hem manevi, hem de maddi değeri olan bir kupa verilir.

Yarışlarda yer alan ödüllere tekne sınıflarına göre yaptığım bir sıralamayı, kısa tarihçeyi ve bu yılın sonuçlarını derlediğim bülteni aşağıda ilginize sunuyorum:

SEKİZ TEK TEKNELERİ

THE GRAND CHALLENGE CUP (M8+)

1839 yılında başladı. Sadece amatör sporculardan kurulu ekipler yarışa alındı. 100 guineas değerinde gümüş bir kupa "Henley Grand Challenge Cup" adı altında verildi. Dünya savaşı yılları haricinde her yıl gerçekleştirildi. 1908 Olimpiyat yılı haricinde hep amatör sporcuların kayıt yapması istendi. Bu kupa kırk sekiz kez başka ülkeler tarafından kazanıldı. En başarılı olan yabancı ülkeler olarak 12 kez Almanya, 11 kez Amerika, 9 kez Rusya, 4 kez Kanada ön sırada yer aldı. 

Bu yıl Alman Milli Takımının çekirdeğini teşkil eden Passau & Treviris Trier ekibi büyük çapta İngiliz Milli Takımı elemanlarından kurulu olan Leander Club & Newcastle karmasını bir tekne boyu geçerek kazandı. Şimdi gözler bu ezeli rekabet yarışı için rövanş niteliğini taşıyan bir hafta sonra Luzern’de başlayacak olan WC III yarışlarına çevrildi.THE REMENHAM CHALLENGE CUP (W8+)

1998 ve 1999 yarışlarında kadınlar için bir yarış eklendi ve adı "The Henley Prize" oldu. 2002 yılında kupanın adı kadın küreğine destek veren ve kulübün kurucusu olan Mr. Ian Rogers anısına The Remenham Club olarak değiştirildi. 

Bu yıl Yeni Zelanda Wairiki kulübü İngiliz Leander & London Uni. Ekibini 2/3 boy farkla geçerek kazandı. 

THE LADIES' CHALLENGE PLATE (M8+)

Yarış 1845 yılında sekiz kürekli tekneler için başlatıldı bir yıl sonra da bu günkü adını aldı. 1966 yılından başlayarak katılımlar sadece okul kürekçilerine ayrıldı.

Bu yıl yarışı Oxford Brooks Uni, Molesey & London karma ekibini ¾ boy farkla geçerek kazandı. 

THE THAMES CHALLENGE CUP (M8+)

Sekiz kürekli tekneler için 1868 yılında başlatıldı. 1985 yılında birçok kural değişikliği yapıldı ve yarış LADIES' yarışından daha üst seviyeye taşındı. 1995 yılında başlayarak sadece kulüp kürekçilerine açık bir yarış oldu.

Bu sene yarışı Thames RC A ekibi, Thames RC B ekibini 5 boy farkla geçerek kazandı.

 

THE TEMPLE CHALLENGE CUP (M8+)

Yarışın kaidelerinde 1990 yılına kadar birçok değişiklikler yapıldı ve sonunda kayıtlar kolej ve üniversite ekiplerinin katılımına açıldı. Orijinal kupa 1835 yılında Charles Fox tarafından yapılmıştır.

Bu yıl yarışı Oxford Brookers Uni. A ekibi, Uni London A ekibini ¾ boy farkla geçerek kazandı.