BİR BAŞARI HİKAYESİ: 2012 ALMAN SEKİZ TEK EKİBİ

2012 Londra Olimpiyatında Alman Sekiz Tek ekibi Filip Adamski, Andreas Kuffner, Eric Johannesen, Maximilian Reinelt, Richard  Schmidt, Lukas Müller, Florian Mennigen, Kristof Wilke, Dümenci: Martin Sauer kadrosuyla birinci oldu.


 

Almanya kürek tarihinde Sekiz Tek yarışının yeri çok önemli. Bu sınıfta Almanlar üç kez Olimpiyat, on bir kez Dünya Şampiyonu oldular.

Erkekler Sekiz Tek sınıfında Alman ekibi 2009 yılından beri girdiği tüm yarışlarda arka arkaya 36 kez birinci olarak Altın Madalyayı kazandı. Bu Madalya Almanlar için Sekiz Tek teknesinde 1988’den sonra 24 yıl ara ile gelen ilk Olimpik Altın olarak da tarihi bir değer taşıyordu. Almanların 5.48’lik derecesinin arkasından 5.49 ile ikinci gelen Kanada ekibi daha önce dünyanın en iyi derecesini yapmış ve 2008 Olimpiyat yarışını kazanmış bir ekipti. Üçüncü gelen ekip İngiltere ve onu takip eden Amerika, Hollanda ve Avustralya (dört tekne birden) finiş çizgisine aynı derece (5.51) ile girdiler. Bu son yıllarda görülmüş en heyecanlı Sekiz Tek yarışı oldu.

 

B ve A finallerinin videolarını aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=B7U0B4szsNs

Alman Sekiz tek ekibinin elemanları Dortmund Stadyumunda yapılmakta olan futbol karşılaşmasının devre arasında 80.000 kişinin önüne çıkarak alkışlandılar.

 

 


2012 Oimpiyat Şampiyonu Alman Sekiz Tek ekibi Dortmund Stadyumunda

Erkekler Sekiz Tek yarışında tam bir dümenci başarısı yaşandı. Alman ekibi İngilizlerle başa baş bir yarış çıkartarak 1000 metreyi geçerken İngilizler suda kuvveti arttırarak bir atak başlattılar ve nerdeyse Almanları geçiyorlardı. Son metrelerde bunun tekrarlanması halinde yarışı kaçıracaklarını anlayan tecrübeli dümenci Martin Sauer daha finişe 750 metre kala (son 500’e girilmeden) finiş komutunu verdi. Takımın içindeki tecrübeli isimler de durumu anlamışlardı. Almanlar beklenmedik bir yerde finişe kalkarak arayı biraz açar gibi olunca İngilizler düştüler ve yarışı başından beri yakından kovalayan ve inanılmaz bir finiş çıkartan geçen Olimpiyatın şampiyonu Kanada’ya karşı gelemeyerek son metrelerde üçüncülüğe düştüler. Aslında yarış on metre daha uzasaydı Kanada’nın hızı Almanları geçmeye de yetecekti. Böylece bu yarış da üçüncüden altıncıya kadar dört teknenin aynı saniyede 5.51 ile yarışı bitirmesi ile tarihe geçti. Sezon başında antrenör Ralf Holtmeyer ekibin içinde 2009’dan beri bulunan tecrübeli Gregor Hauffe’yi çıkartıp yerine genç Filip Adamski’yi almıştı. Adamski Olimpiyat Altınını takarken “ekip o kadar kendine güveniyordu ki İngilizlerin bizi geçebileceğini hiç düşünmedim” dedi.

Dümenci Martin Sauer, Dünya Şampiyonalarında sekiz birincilik, üç ikincilik, iki üçüncülük kazanmış, 2010 Avrupa Şampiyonasını kazanan Sekiz Tekin dümeninde oturmuştur.

 Alman Sekiz Tekinin hamlası Kristof Wilke, Usain Bolt zafer figürü yaparken. (Foto: Welt.de)

Olimpiyat Şampiyonu Alman Sekiz Tek ekibi Almanya’da 2012 yılının en başarılı takımı seçildi. Baden-Baden kentinde 1500 Spor yazarının katıldığı 66. kez düzenlenen ankette en yüksek puanı toplayan Alman Sekiz Tek ekibi bu şerefe yedinci kez ulaşmış oldu. En son (1988 Olimpiyatını kazanıp) 1989’da yılın takımı seçilmişlerdi. Tarihinde 3 Olimpiyat, 11 Dünya Şampiyonluğu ünvanı olan Alman Sekiz Tek ekibi bu sene şereflerine verilen gala yemeğinde Madalyaları ile birlikte toplu halde resim çektirdiler.