AVRUPA KÜREK ŞAMPİYONASI SONUÇLANDI

Avrupa Kürek Şampiyonası 9-11 Ekim 2020 tarihlerinde Polonya'da Poznan Parkurunda yapıldı.
Poznan'da Olimpik Tekne sınıfları olarak Kadınlarda Tek Çifte (W1X), İki Çifte (W2X), Dört Çifte (W4X), İki Tek Dümencisiz (W2-), Dört Tek Dümencisiz (W4-) ve Sekiz Tek (W8+) ile Hafif Kilo İki Çifte (LW2X) kategorilerinde gerçekleşti.
Erkeklerde de yarışlar aynı tekne sınıflarında yapıldı.
Olimpik Tekne sınıflarının dışında Erkeklerde ve Kadınlarda Hafif Kilo Tek Çifte ile Dört Çifte kategorilerinde yarışıldı.
Engelliler kategorisinde de Erkekler ve Kadınlarda Tek Çifte yarışından başka Mix İki Çifte ve Mix Dört Tek Dümencili yarışları yapıldı. 

31 ülkeden 570'den fazla sporcunun katılımı ile gerçekleşen şampiyonada 14 Olimpik Tekne sınıfında 18 ülke en az bir madalya ile evine dönerken tüm kategorilerde (olimpik, non-olimpik ve engelliler) Hollanda 8'i Altın toplam 11 Madalya ile en başarılı ülke oldu. İtalya 4'ü Altın toplam 11 Madalya ile ikinci, Romanya 4'ü Altın 6 Madalya ile üçüncü sırada yer aldı.

Avrupa'nın en büyük kürek potansiyeline sahip olan iki ülkeden İngiltere yarışmalara katılmazken Almanya 1 Altın, 5 Gümüş ve 2 Bronz, toplam 8 Madalya ile dördüncü sırada kaldı.

14 Olimpik Tekne kategorisinde ilk dört ülkeden sonra Altınların geri kalanlarını birer adet olmak üzere Ukrayna, İrlanda, Fransa, Norveç ve Danimarka kazandılar. Kürek Dünyasının ilgi ile beklediği Erkekler İki Tek Dümencisiz yarışında Hırvat Sinkoviç kardeşler birinciliği Romanya'ya kaptırdı. Romanya İki Tek Dümencisiz teknesinde hem Kadınlarda hem da Erkeklerde Altın Madalya kazandı.
Merakla beklenen bir başka yarış ta Erkekler Tek Çifte yarışıydı. Almanların yeni starı Oliver Ziedler bütün yarışı önde götürüp son metrelerde inanılmaz bir finiş çıkartan rakipleri karşısında çaresiz kalarak dördüncü olurken Danimarka birinci, Polonya ikinci, Norveç Ziedler'in 0,02 saniye önünde üçüncü oldu.

Kadınlar Tek Çifte yarışını Avusturya ve Yunanistan'ın önünde İrlanda kazandı.