2018 DÜNYA KÜREK ŞAMPİYONASININ ARDINDANBulgaristan-Plovdiv Maritza River Water Sports Center parkurunda yapılan ve 16 Eylül Pazar günü A-Final yarışları ile sonuçlanan 2018 Dünya Kürek Şampiyonasına 900'den fazla sporcu ile katılan 62 ülkeden 28'i madalya kazanarak evine döndü.

Amerika 3 altın, 3 gümüş, 4 bronz, toplam 10 madalya ile ön sırada yer aldı, Amerika katıldığı Kürek Dünya Şampiyonalarında 16 yıldır ilk kez en yüksek madalya sayısına ulaştı.

Madalya sayısına göre ikinci başarılı ülke 3 altın, 4 gümüş, 1 bronz ile toplam 8 madalya kazanan İtalya oldu.

Avustralya (2'si altın) 7, Fransa (3'ü altın) 6, Almanya (3'ü altın) 5 madalya kazandı.

İtalya'nın kazandığı altın madalyalardan biri Erkekler Dört Çifte teknesiyle geldi. Bu madalya 1998 yılından beri İtalya'nın Dört Çifte sınıfında aldığı ilk madalya oldu.

İtalyan Milli Takımında merakla takip ettiğim bir isim vardı: Vincenzo Abbagnale. Yaşıtlarım İki Tek sınıfının unutulmaz kahramanları Abbagnale kardeşleri iyi hatırlarlar. İşte onlardan biri olan Giuseppe Abbagnale’nin oğlu olan 1993 doğumlu Vincenzo, Rio Olimpiyatı öncesinde doping testlerine katılmadığı için ceza almış ve kadrodan çıkartılmıştı. Vincenzo bu sefer İtalyan İki Tek Dümencisiz ekibinde yarıştı. 2018 Avrupa Şampiyonasında A Finalde 4. Olan ikili Dünya Şampiyonasında C Finalde sonuncu oldu.  Baba Giuseppe Abbagnale, günümüzde İtalyan Kürek Federasyonu Başkanlığını yürütmekte.

Şampiyonada en çok dikkati çeken ülkelerden biri de İrlanda oldu. Olimpik tekne sınıflarında ilk kez iki altın madalya kazandılar.

Avrupa Şampiyonasında toplam 7 madalya kazanarak dikkati çeken Romanya burada 2 madalya ile 11. sırada yer aldı, ancak bu sene U23 kategorisinde altın madalya kazanan ve ardından Avrupa Şampiyonasını da birincilikle bitiren genç Erkekler Dört Tek Dümencisiz ekibinin A Finalde kürek çekmesi sporseverlerin dikkatinden kaçmadı.

Aynı yarışta bu sene tekrar birinci olan, uzun süredir beraber kürek çeken ve geçen senenin şampiyonu Avustralya ekibinin mükemmel temposunu ve tekniğini de sanırım antrenörler dikkatle inceleyeceklerdir. İkinci olan İtalyan ekibinin inanılmaz temposu da yarışa damgasını vurdu.

Yarışın Videosu:

https://www.eurovisionsports.tv/fisa/#ATTFRYJG18  

 

Tek Çifte Erkekler yarışını geleneksel olarak yıllardır çok başarılı çift kürekçiler yetiştiren Avrupa'nın kuzey ülkelerinden biri olan Norveç'li Kjetil Borch kazandı. Kjetil kısa süre önce Avrupa Şampiyonu olmuştu. Yılların kürekçisi Ondrej Synek gümüş madalyada kalırken başka bir Kuzey Avrupa Ülkesinden Litvanya'dan Griskonis Mindaugas da burada 3. oldu. Alman dev kürekçi (2.03m, 103kg), eski yüzücü Oliver Zeidler finalde altıncılıkta kaldı. Oliver'in dedesi 1972 Olimpiyatının ünlü Alman Boğalar Dört Tekinin hamla sırtı Johann Farber idi. Oliver'i küreğe başlatan ve ilk yıllarında antrene eden de Farber olmuştu.

 

Erkekler İki Tek Dümencisiz yarışını beklendiği üzere Hırvat Sinkoviç kardeşler alırken çok yakın bir takiple Romanya 23 yaş altı gençlerle gümüş, Fransa bronz kazandı.

Yarışın Videosu:

https://www.eurovisionsports.tv/fisa/#A338AQA1GZ 

 

M8+ yarışında Alman ekibi Dünya Şampiyonluğu ünvanını korudu:

Yarışın Videosu:

https://www.eurovisionsports.tv/fisa/#A338AQA1GZ 

 

Hafif Kilolarda kürek dünyasının genel ilgisinin azaldığına şahit olduk. Örneğin Erkekler Hafif Kilo İki Tek Dümencisiz teknesinde Dünya Şampiyonasında sadece 3 tekne yarıştı.

Plovdiv'de yapılmakta olan Dünya Kürek şampiyonasına iki ekiple katıldık.

Erkekler Tek Çifte kategorisinde yarışan kürekçimiz Onat Kazaklı Çeyrek Final yarışında 5. olarak C/D Yarı Final serisine kaldı. Onat, Yarı Final yarışında Fransa, İsveç, Monako ve Azerbaycanı geçerek İsrail'in ardından 2. olarak C Finalde yarışmaya hak kazandı. Kürekçimiz bu yarışta 7.09.680 ile ikinci olurken 3. olan Fransa'nın derecesi 7.09.930 oldu.

 


Onat Kazaklı C Final yarışında 6. oldu. Onat 31 ülke arasında şampiyonayı 18. olarak tamamladı.

 Şampiyonaya Non-Olimpik Erkekler Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz sınıfında katılan Enes Kuşku, Fatih Ünsal, Bayram Sönmez ve Mert Kaan Kartal'dan oluşan ekibimiz A Finalde üçüncü olarak Bronz Madalya kazandılar.

Almanya'nın 5.51.210 ile birinci olduğu yarışta İtalya 5.52.850 ile ikinci, millilerimiz 5.53.950 ile üçüncü olurken Danimarka, İrlanda ve Çekya ekiplerini geride bıraktılar.

Yarışın Videosu

https://www.youtube.com/watch?v=3JlrU8PshsI 

 

 

 

 

 

Diğer BÜLTENLER

Image

TÜRKİYE'NİN OLİMPİYATLAR İLE TANIŞMASI

TÜRKİYE'NİN OLİMPİYATLAR İLE TANIŞMASIFotoğraf: 1924 Paris Olimpiyatına katılan Türk Milli Takımı Seremonide 1924, Paris Olimpiyatlarının yapıldığı yıldır. Türkiye'de birkaç ileri görüşlü spor aşığı i...

Image

2019 DÜNYA KÜREK SEZONUNDA ULUSLARARASI REKABETİN BOYUTLARI

2019 DÜNYA KÜREK SEZONUNDA ULUSLARARASI REKABETİN BOYUTLARI Recep Akıcı Boğaziçi Üniversitesi 2019 uluslararası kürek sezonun en önemli yarışması olan 2019 Dünya Kürek Şampiyonası Avusturya’nın Linz ş...


Image

HARTMUT BUSCHBACHER EFSANESİ

Hartmut Buschbacher, 1958 yılında Doğu Almanya – Elsterwerda kasabasında doğdu. Kürekçi olarak gençler kategorisinde Doğu Alman Milli Takımı ile 1975 Villach ve 1976 Montreal’de Altın Madalya kazandı....


Image

TÜRKİYE KÜREK FEDERASYONU 2013 -2018 DÖNEMİ PERFORMANS ANALİZİ

TÜRKİYE KÜREK FEDERASYONU 2013 -2018 DÖNEMİ PERFORMANS ANALİZİRecep Selim AkıcıBoğaziçi Üniversitesi1)Kürek sporunda Dünya çapında Başarının ölçütü nedir ?Dünyada amatör spor dallarının en üst düzey y...


Image

2018-2019 KÜREK FEDERASYONU FAALİYET PROGRAMI

2018-2019 KÜREK FEDERASYONU FAALİYET PROGRAMI...


Image

HAMLACI

Kürek sporunun bilinen en eski tarihinden beri teknede yer alan kürekçilerin lakapları vardır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Sandalcılık önemli bir yer tuttuğu için o zamandan kalma deyimler günümüz...