2016 RİO'NUN ARDINDAN AKILDA KALANLAR

VE SON:

Kürek yarışlarını takip ettiyseniz dikkatinizi çekmiştir, bu olimpiyatta çok çekişmeli yarışlar yapılmasına rağmen en iyi parkur derecelerinde bir iyileşme gerçekleşmedi. Favori olan ekiplerin çoğu işi şansa bırakmadan kazandılar ama dereceler çok iyi olmadı.

Kadınlar kategorisinin eski Romanya ekipleri artık gözükmüyor.

Bir zamanların devi Rusya bazı yarışlarda finale ancak yükseliyor.

Almanya büyük bir çöküş içinde; dört tekne sınıfında buraya gelemedi ve sadece W4X, M4X yarışlarını kazandı. Bu konuda 30 Mayıs 2016 tarihinde yazmış olduğum bir bülteni hatırlatmak isterim.

https://celalgursoy.com/2016/05/30/kurekte-almanyanin-cokusu/ 

Rio Olimpiyatı, yarışların naklen yayını konusunda her halde en kötü organizasyon olarak hatırlanacak. TV anlaşmalarını zamanında halledemeyen IOC, bizimkisi gibi birçok ülkede yayın haklarının elden ele satılmasına ve sonunda kaosa neden oldu.

TRT kürekle ilgili düzgün bir yayın yapamadı, TRT spikeri iki çifte teknesinin adını bile doğru söyleyemedi, NTV Spor spikeri de ekibimizin yarışını “hafif iki kilo çifte” olarak adlandırdı. Böyle dersini çalışmamış bir medya ile sporun ilerlemesi biraz zor.

Bundan sonra 2020 Yılında Tokyo Olimpiyatına kadar yapılacak birçok uluslar arası kürek yarışı var. Dört sene içinde kim bilir kaç tane yeni yıldız yetişecek, hangi yıldızlar küreği bırakacak, ülkemiz ne kadar ilerleyecek… Bunları bilemeyiz ama işin heyecanlı kısmı da bu zaten. Zevkle ve heyecanla izlemeye devam edeceğiz.

Her türlü zorluğa rağmen sonuna kadar yarışan Hüseyin Kandemir ve Cem Yılmaz ile antrenörleri Recep Akıcı Hocaya buradan teşekkür ediyorum. Sağ olun…

Bir sonraki yarışa kadar hoşça kalın…

Celal Gürsoy

Rio’dan geriye güzel görüntüler kaldı:

https://www.youtube.com/watch?v=El1_ENLEmKA Uzaktan her şey güzel gözüküyorduÜlkeler yarışa hazırdılarParkurda Olimpiyat Halkaları yerini almıştı
Kısa süre önce parkurda toplu balık ölümleri olmuştu
Açılışta yerimizi aldık
Rio Amblemli teknemiz yarışa hazırlandı
Sporcularımız ve hocaları da hazırdı
Sonra fırtına geldi
Bazı günler yarış yapılamadı, defalarca ertelendi

Fırtınada parkur da bozuldu